Skip to content Skip to footer

Botki skórzane – od klasycznych sztybletów po buty motocyklowe

Botki skórzane, kojarzone z chłodniejszymi porami roku, są coraz chętniej noszone przez kobiety, które dzięki nim podkreślają swój oryginalny styl. Sięgające kostek lub o dłuższej cholewce botki zaskakują zdobieniami, wysokością obcasa oraz wykończeniem, dzięki któremu można je łączyć nie tylko z ubraniami w stylu sportowym.

Klasyczne sztyblety w damskiej szafie

Pierwsze skojarzenie z botkami skórzanymi prowadzi do męskich sztybletów. To właśnie ten model obuwia na płaskiej podeszwie, z charakterystycznymi elastycznymi wstawkami, umieszczonymi symetrycznie na cholewce, jest nadal najczęściej kupowany przez kobiety, poszukujące stylowego i wygodnego obuwia.

Uniwersalny charakter sztybletów można uatrakcyjniać sięgając po skóry w różnych kolorach. Coraz częściej projektanci obuwia umieszczają w sztybletach suwaki, dzięki którym zakładanie botków jest zdecydowanie łatwiejsze. W wielu modelach sztybletów wykorzystuje się także metalowe klamry czy zdobienia, dzięki którym botki skórzane stają się bardziej uniwersalne.

Botki skórzane na obcasie

Oprócz sztybletów na płaskiej podeszwie wśród botków skórzanych można również znaleźć obuwie na nieco wyższym, stabilnym obcasie, na szpilce, a nawet na koturnie. W zależności od wysokości obcasa botki skórzane będą się również różnić rodzajem wykończenia oraz długością cholewki.

Najczęściej botki skórzane na szpilce są botkami o krótkiej cholewce. Przy nieco stabilniejszym, choć nadal wysokim, obcasie w botkach skórzanych pojawiają się dłuższe cholewki, sięgające poza kostkę. Przy klasycznych wysokich obcasach i długiej cholewce wykorzystuje się zapięcie na suwak.

Botki motocyklowe zawsze popularne

Największą popularnością cieszą się botki ze skóry na stabilnym obcasie, najczęściej kwadratowym i o średniej wysokości. Taki rodzaj obcasa wykorzystuje się w botkach motocyklowych, które z założenia są butami z grubą podeszwą, stabilnym obcasem i mnóstwem metalowych dodatków.

W botkach motocyklowych wykorzystuje się zapięcie na suwak, choć coraz częściej projektanci łączą różne rodzaje zapięć, traktując jedno z nich jako element ozdobny. Najczęściej w botkach skórzanych jednocześnie stosuje się sznurowanie oraz zapięcie na suwak, dzięki któremu botki można łatwiej zakładać.

Bardzo zbliżone do botków motocyklowych pod względem stylu są botki stylizowane na klasycznych kowbojkach, które wyróżniają się przede wszystkich krojem obcasa oraz charakterystycznym wykończeniem w przedniej części obuwia. Takie botki mogą być botkami bez zapięcia, z wsuwaną cholewką.

Artykuł powstał we współpracy z Noevision