Skip to content Skip to footer

Blacha trapezowa kontra dachówka – co wybrać?

Każdy, kto buduje dom staje przed kilkoma fundamentalnymi wyborami. Jednym z nich jest wybór pokrycia dachowego. Jakie są główne właściwości oraz parametry dobrego rozwiązania? Przede wszystkim praktyczne, bowiem pokrycie dachu powinno posiadać walory takie jak trwałość oraz użyteczność i być dobrze przemyślane ze względu ogólną specyfikę konstrukcji.

Charakterystyka blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest przede wszystkim materiałem wyjątkowo trwałym. Bardzo dobrze znosi ona różnego rodzaju warunki atmosferyczne, niestraszne są jej bowiem skrajne temperatury czy opady atmosferyczne, a nawet wichury. Niewątpliwym atutem jest również, iż tego rodzaju pokrycie na nasiąka wodą, zatem nie zmienia swojej masy i w związku z tym idealnie nadaję się, gdy dach jest mnie odporny na ciężar.

W kwestii ekonomicznej blacha trapezowa wypada bardzo korzystnie. Łatwość jej montażu sprawia, że oszczędza się pieniądze na pracy. W kwestii samego materiału, jego stosunek jakości do ceny również wypada nad wyraz zadowalająco.

Charakterystyka dachówki

Główną zaletą dachówek jest fakt, iż ich trwałość mierzy się w dziesiątkach lat. Dachówki dobrej i uznanej marki mogą wytrzymać nawet dwa pokolenia, zanim trzeba będzie wymienić je na nowe. Ponadto, takowe rozwiązanie jest odporne na odkształcanie mechaniczne, więc po dachy wyłożonym dachówkami można swobodnie chodzić.

Bardzo poważną wadą rozwiązania, jakim są dachówki jest ich nasiąkliwość. W przypadku ulewy dachówki bardzo szybko wchłaniają wodę i robią się jeszcze cięższe niż są suche. Z tego względu można stosować je wyłącznie w sytuacji, gdy dach jej odpowiednio odporny i może znieść duży ciężar.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu to decyzja, na którą składa się wiele czynników. Bardzo istotna jest trwałość, praktyczność i możliwość zastosowania w przypadku danej konstrukcji. Jeśli jednak dokonamy gruntownego podliczenia wszystkich wad i zalet zarówno blachy trapezowej jak i dachówek – to szala przechyla się na stronę blachy. Kluczowe okazuję się, iż dachówek nie sposób zastosować w przypadku mniej odpornych na ciężar dachów, co stanowi bardzo poważne ograniczenie.

Poza tym, dachówki są z reguły droższe niż blacha trapezowa, zarówno jeśli chodzi o koszt samego materiału jak i robociznę konieczną na montaż. Argument ekonomiczny w połączeniu z przesłankami praktycznymi zdecydowanie przemawia na rzecz blachy.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal