Skip to content Skip to footer

Badania prenatalne w Krakowie

Badania prenatalne są zalecane wszystkim kobietom w ciąży, choć są one szczególnie istotne w przypadku, gdy zachodzą podejrzenia o ewentualne wady rozwojowe płodu. Wykonuje się je w odpowiednim etapie ciąży, więc należy pomyśleć o nich wystarczająco wcześnie.

Czym są badania tego typu?

Wykonywane podczas ciąży badania prenatalne pozwalają na określenie tego, czy płód rozwija się prawidłowo. Można podzielić je na nieinwazyjne i inwazyjne. Pierwsze z wymienionych badań odbywają się w sposób całkowicie bezpieczny. Dzięki niemu przyszła mama dowiaduje się, czy istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka.

Jeśli chce się całkowicie wykluczyć wyżej wymienioną ewentualność lub potwierdzić wadę płodu, wykonuje się test inwazyjny. Tego typu badania prenatalne Kraków przeprowadzane są w oparciu o wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu i doświadczenie najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

Czy każda kobieta powinna zrobić badania prenatalne?

Diagnostyka prenatalna jest bardzo popularna wśród kobiet, które chcą, aby ich ciąża była prowadzona możliwie jak najlepiej. Ciężarne w wieku powyżej 35. roku życia, a także mające za sobą ciąże, w których wystąpiły wady genetyczne, koniecznie powinny zrobić badania prenatalne.

Warto pamiętać o tym, że obecnie zaawansowana technika pozwala na wykonanie takich badań w sposób jak najmniej stresujący dla przyszłej mamy. Badania prenatalne Kraków to nie tylko najlepszy, światowej klasy sprzęt i świetnie przygotowani lekarze, ale też troska o dobre samopoczucie badanej.

Badania ultrasonograficzne w ciąży

Na badania prenatalne składają się usg prenatalne oraz badania z krwi. W czasie ciąży wykonuje się cały cykl badań, a badania ultrasonograficzne powtarza się co jakiś czas. Warto pamiętać o tym, że dużo zależy od tego, w którym trymestrze ciąży są przeprowadzane badania. Pierwsze usg prenatalne wykonuje się już pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.

Ile razy wykonuje się usg prenatalne? Zaleca się, aby było wykonane 3 razy – ostatnie musi mieć miejsce najpóźniej w 32 tygodniu ciąży. Decydując się na badania prenatalne w Krakowie, można spodziewać się tego, że lekarz dokładnie ustali harmonogram badań i odpowie na wszystkie ważne pytania.