Skip to content Skip to footer

Budowa domu energooszczędnego

W całej Europie pojawia się coraz więcej domów i innych budynków energooszczędnych. Rozwiązanie to jest zarówno ekologiczne, jak i opłacalne. Cechujące dom energooszczędny koszty budowy są wyższe od wznoszenia standardowego modelu, jednak inwestycja ta zwraca się już po roku, dlatego są one stawiane coraz częściej nawet w Polsce. Tylko jak właściwie wygląda budowa domów energooszczędnych? Czy jest ona tak prosta, jak w przypadku stawiania klasycznych budynków?

Zakup działki i projekt

Przeszkody inwestor może napotkać jeszcze przed zleceniem architektom projektu. Do budowy energooszczędnego domu potrzebna jest odpowiednia działka, z płaskim lub przechylonym na południe, dobrze oświetlonym podłożem. Wymagane są również drzewa liściaste, bądź zbiornik wodny po południowej stronie terenu budowy.

Po udanym zakupie odpowiedniej działki, można w końcu zakupić projekt domu. Architekci nie tylko żądają za niego wysokich kwot, ale też spędzają sporo czasu nad jego tworzeniem. W końcu muszą zaprojektować każdy, najmniejszy detal domu energooszczędnego, tak aby cieszył się on najlepszą wydajnością. Projekty te są na tyle szczegółowe, że do budowy konieczne jest wynajęcie profesjonalnej, doświadczonej ekipy budowlanej.

Budowa domów energooszczędnych

Poza tym, że cechujące Dom energooszczędny koszt budowy są wysokie, to budowa takiego budynku jest równie skomplikowana, co samo stworzenie projektu. Jeden błąd może doprowadzić do tego, że stopień termoizolacji lub wytwarzanej energii nie będzie zgodny z przepisami i dom nie dostanie certyfikatu energooszczędności. Podczas budowy muszą zostać użyte najwyższej jakości materiały budowlane, często produkowane specjalnie z myślą o budynkach energooszczędnych, a wszystko musi być robione wręcz z laserową precyzją.

Co składa się na dom energooszczędny?

Budynki energooszczędne to przede wszystkim termoizolacja na najwyższym poziomie. Zarówno fundamenty, ściany, a nawet dach muszą zatrzymywać ciepło w ilościach zgodnych z surowymi przepisami. Dobrze też, żeby mieszkanie było zaopatrzone w rekuperator, który pozwoli na jeszcze większy stopień zachowywania ciepła w mieszkaniu. Okna używane podczas budowy muszą być specjalnej produkcji, a także zamontowane metodą tzw. „ciepłego montażu”. Należy też dopilnować, żeby dach był całkowicie wodoszczelny, chroniąc nie tylko wnętrze budynku i izolację, ale też okna dachowe. Oczywiście, każdy dom energooszczędny powinien też mieć system fotowoltaiczny, małą elektrownię wietrzną, bądź pompę ciepła.