Skok ze spadochronem to marzenie wielu osób, nie wszyscy natomiast zdają sobie sprawę z tego, że można wykonać taki skok z instruktorem nie mając żadnego doświadczenia. Jest to całkowicie bezpieczna forma ekstremalnej rozrywki przy której wymagane jest jedynie minimalne przygotowanie.
Na czym polegają skoki tandemowe?
Skok w tandemie jest bardzo bezpieczną formą. osoba, która nie posiada żadnego doświadczenia zostaje połączona z instruktorem specjalną uprzężą. To instruktor dba o właściwy przebieg lotu i jego bezpieczeństwo.
Skoki tandemowe wykonuje się zazwyczaj z wysokości ok 3000 – 4000 metrów. Pierwszych 30 – 60 sekund to swobodny lot podczas, którego można osiągnąć prędkość nawet 250 km/h. Po upływie tego czasu instruktor otwiera spadochron , dzięki czemu prędkość zostaje zdecydowanie zredukowana. Ostatnim etapem jest lądowanie, które również w pełni kontroluje instruktor.
Skoki tandemowe – jak należy się przygotować?
Przygotowanie do skoku tandemowego nie wymaga żadnego wysiłku. Można zapisać się nie posiadając doświadczenia, nie trzeba także przedstawiać zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia. Ze względu na minimalne wymagania może się na nie zdecydować niemalże każdy.
Dopiero bezpośrednio przed skokiem przeprowadzone zostaje kilkunastominutowe szkolenie podczas którego przekazywane są wszystkie niezbędne informacje. Na miejscu można otrzymać również dopasowany do wzrostu i postury kombinezon, kask oraz okulary ochronne. Jedyne co należy ze sobą zabrać to wygody strój, który nie krępuje ruchów.
Skoki tandemowe – kto może z nich korzystać?
Skoki tandemowe są dobrym pomysłem na przeżycie wyjątkowej przygody niemalże dla każdego. Ze względu na obecność doświadczonego instruktora, który sprawuje kontrolę nad całym lotem mogą w nim brać udział osoby niepełnosprawne, a za zgodą rodziców także osoby niepełnoletnie.
Istotny jest również ogólnie dobry stan zdrowia. Pomimo tego, że nie jest wymagane przedstawienie zaświadczenia lekarskiego warto wiedzieć w jakich przypadkach lepiej zrezygnować ze skoku ze spadochronem. Najistotniejszymi przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krwionośnego, układu oddechowego czy kostnego, a także padaczka, choroby psychiczne i nadwaga.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.