Organizowanie i analiza kampanii marketingowych w sieci nie należy do zadań łatwych, gdyż jest to bardzo założony zespół czynności. Bardzo ważne w tym procesie są więc dobre narzędzia, które pozwolą na lepszą organizację pracy i dadzą lepszy wgląd w to, jaki wpływ ma kampania na grupę docelową. Do tego wszystkiego służy narzędzie, jakim jest Google Tag Manager.
Czym jest narzędzie marketingowe od Google?
Google tag manager jest narzędziem, którego używa się razem z innymi technologiami. Nie jest on więc całkowicie samodzielny. Całe jego działanie opiera się na możliwości dodawania z jego pomocą do stron tak zwanych tagów, jednak co to jest tag?
Tagi są fragmentami kodu, które umożliwiają śledzenie zachowań konsumentów w Internecie, dając cenny wgląd w ich nawyki i działania. Umożliwiają one zebranie danych z popularnych narzędzi, takich jak Google Analytics, Facebook Pixel i innych, dzięki czemu wszystkie etapy i elementy kampanii można śledzić z poziomu jednego wygodnego panelu.
Tag Manager jest całkowicie darmowy i obecny jest na rynku od wielu lat, a korzysta z niego na co dzień wiele form na całym świecie, lecz także blogerzy i influencerzy, którzy w świadomy sposób chcą zwiększyć zasięgi. Jest on też cennym narzędziem marketingu afiliacyjnego.
Samodzielność w prowadzeniu kampanii
Prowadzenie kampanii marketingowych jest złożone i zazwyczaj osoby, które prowadzą rozmaite działania, nie są samodzielne. Dzieje się tak dlatego, że normalnie dodanie do strony tagów, a także ich modyfikacje, wymagają interwencji programisty, gdyż bez użycia Google Tag Managera są one integralną częścią kodu strony.
Tag Manager z kolei pozwala nimi zarządzać bez dokonywania modyfikacji głównego kodu strony, dzięki czemu każdy, w tym nawet osoby nieznające HTML-a, może wprowadzać zmiany w stronach internetowych, by na bieżąco prowadzić i analizować kampanie.
Pozwala to na skuteczniejsze działania oparte na reakcjach grupy docelowej, co bez narzędzia od Google byłoby niemożliwe, gdyż zazwyczaj trzeba czekać dniami, a nawet tygodniami, na każdą drobną modyfikację strony, którą wykonują specjaliści w zakresie IT. W przypadku Tag Managera wystarczy jedynie wiedzieć, co to jest tag i wiedzieć, z jakiego narzędzia zbiera on dane.