Fotowoltaika to pojęcie znane od niedawna, ale już bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na instalację tego typu systemu i przez to uzyskuje ogromne ilości prądu ze źródeł odnawialnych. Zasoby tych źródeł są przeogromne i nie kończące się. Dlatego wykorzystanie ich daje bardzo duże oszczędności w danym gospodarstwie domowym, jak i również pozwala na ochronę środowiska naturalnego.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna?
Jest to cały zestaw konkretnych urządzeń potrzebnych do wytworzenia prądu z energii słonecznej. Jest kilka rodzajów takiej instalacji, ale niezależnie od nich zawsze najważniejszą częścią systemu będą panele PV. Dodatkowo w jej skład wchodzi falownik, zabezpieczenie przeciw napięciowe i zestaw montażowy.
Wszystko zaczyna się od paneli PV. Łapią one promienie słoneczne, następnie falownik wytworzone napięcie stałe zmienia w prąd zmienny.Bardzo ważne jest by cała instalacja została bardzo dobrze i prawidłowo zamontowana. Dużą rolę spełnia więc system montażowy i system zabezpieczeń przeciw napięciowych.
Rodzaje instalacji
Dzisiaj spotkać można trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych: sieciowe, hybrydowe i niezależne. W instalacjach sieciowych nie wykorzystuje się akumulatorów. Jest to więc rozwiązanie tańsze od dwóch pozostałych. W tym wypadku istnieje możliwość sprzedania nadwyżki wyprodukowanego prądu do zakładu energetycznego.
Instalacja hybrydowa łączy wykorzystanie paneli słonecznych z innym źródłem pozyskiwania prądu. Wraz z zainstalowanymi panelami PV prąd dostarczany jest do gospodarstwa domowego przez turbiny wiatrowe lub generatory spalinowe.
Natomiast instalacja niezależna, tak zwana autonomiczna, jest instalacją działającą samoistnie i odrębnie od sieci energetycznej pochodzącej z zakładu. Nadwyżki prądu są magazynowane w specjalnych akumulatorach i wykorzystywane w późniejszym czasie.
Gdzie panele PV są umieszczane?
Najlepiej jest gdy panele PV zostaną zamontowane na dachu zwróconym w południową stronę i to pod katem ich ustawienia 35 stopni. Cała przestrzeń dookoła takiej instalacji nie powinna być zacieniona.
Innym przykładem instalacji paneli PV jest ziemia. Powodem montowania na gruncie są trudności zamontowania paneli na dachu, zbyt mocno zacieniona okolica dachu. Panele na ziemi spotykamy też na farmach fotowoltaicznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.