Słowo remont dla wielu osób pobudza niestety uczucie stresu. Kojarzy się z brudem w domu,hałasem, kosztami i brakiem czasu. Nawet przy zatrudnieniu dobrej ekipy remontowej to jednak właściciel wszystkiego musi dopilnować. Obecnie, dzięki szerokiemu zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych (gk) remont można znacznie przyśpieszyć, i uniknąć bałaganu.
Gdzie można zastosować płyty gk?
Płyty gk mają bardzo szerokie zastosowanie, w zasadzie ogranicza je tylko wyobraźnia. Można z nich stworzyć lekką ściankę działową, obudować poddasze domu, stworzyć gładkie ściany, czy też ciekawe sufity podwieszane. Tzw. zielone płyty gk, impregnowane mogą być wykorzystane także w kuchni i łazience, a to dzięki zastosowaniu ochrony przeciwwilgociowej. Co ciekawe pochłaniają wilgoć, ale gdy powietrze jest suche oddają ją z powrotem. Na nie można położyć płytki ceramiczne. Płyty gk pozwalają uniknąć pracochłonnego gipsowania ścian w domu. Stanowią one izolację akustyczną oraz cieplną. Są także zabezpieczeniem przeciwogniowym. Dostępne są różne Wymiary płyty gk, dzięki temu łatwo je dostosować do własnych potrzeb. Są proste w montażu i można je od razu malować lub nałożyć tapetę.
Jakie są dostępne wymiary płyty gk?
Od początku było ważne, by płyty gk były dostępne w różnych wymiarach w zależności od potrzeb. Gdy trzeba zabudować dużą powierzchnię, potrzebna jest większa płyta. Gdy jednak jest potrzebna przy mniejszej zabudowie, np. łukowej, sufitów podwieszanych potrzebne są mniejsze płyty. Zazwyczaj te ogólnodostępne płyty gk mają 1200 mm szerokości i długości 2000, 2400, 2600, lub 3000 mm. Różnią się także grubością, i tak 6,5 mm służą do gięcia i wykonywania zabudowy łukowej; 9,5 mm do tzw. suchych tynków; 12,5 mm do lekkich ścian działowych i sufitów podwieszanych; 15 mm zaliczane są do ognioodpornych lub akustycznych. Warto zapoznać się z tymi informacjami lub też doradzić się sprzedawcy przed dokonaniem wyboru odpowiedniego wymiaru płyty gk.
Dlaczego z płytami gk remont jest znacznie szybszy?
Dzięki wykorzystaniu płyt gk nie trzeba już gipsować ścian, wystarczą tylko wkręty lub odpowiedni klej. Unika się hałasu, brudu i pozwala znacznie zaoszczędzić czas. Łatwo maskuje się łączenia między płytami, a do przycinania płyt wystarczy dobrej jakości nożyk z wymiennymi ostrzami. Wystarczy nim naciąć płytę, następnie przełamać ją i odciąć z drugiej strony. Jest to proste i szybkie, można zakryć pękające tynki w domu i uzyskać gładką ścianę, czy też piękny podwieszany sufit z ciekawym oświetleniem.