Skip to content Skip to footer

Etapy psychoterapii. Jak to się robi w Gliwicach

Życiowe zawirowania i otaczająca rzeczywistość mogą być przyczyną braku możliwości wyjścia z psychicznego dołka. Jak się wyrwać z impasu? Często w pojedynkę trudno tego dokonać. W przypadku niemożności podołania trudnościom pozostaje tylko jedno rozwiązanie. Pragmatycznym i logicznym podejściem do pokonania problemu jest psychoterapia w Gliwicach.

Wstęp do współpracy

Kiedy po rozeznaniu się w sytuacji zostanie wybrany terapeuta, zazwyczaj kilka pierwszych spotkań – nawet około trzech wizyt – poświęconych jest na zbadanie gruntu i określenie wstępnych założeń. Są to tak zwane konsultacje merytoryczne. Psychoterapeuta próbuje dociec, co jest przyczyną zasadniczą wizyty u psychoanalityka. Psycholog próbuje zorientować się w kontekście i powiązaniach życiowych zawirowań.Pierwsze spotkania konsultacyjne posłużą także do określenia celu, który ma być osiągnięty zespołowo. Cel musi być konkretny. Żadnych ogólników, tylko konkrety. Namacalne i łatwe do zdefiniowania zamierzenia. Najlepiej, żeby rozłożone były na etapy, tak aby korzystający z pomocy psychoterapeuty mógł zauważyć postępy, które łatwo nazwać i powiedzieć – Tak, posuwamy się do przodu. Brawo!

Dla wszystkich mieszkańców Śląska psychoterapia w Gliwicach gotowa jest na każde wezwanie.

Terapię czas rozpocząć

Kiedy pacjent upewni się już, co do słuszności wyboru, można rozpocząć regularne spotkania. Wszystko zależy od życzenia potrzebującego pomocy i sugestii specjalisty – ilość spotkań w odcinkach czasu może być różna. Zazwyczaj praktykuje się spotkania w odstępach tygodniowych.

Najważniejsze, by pacjent czuł się dobrze w obecności terapeuty.

Jak jest prowadzona psychoterapia w gliwicach? Podobnie, jak w innych rejonach kraju. Tak samo w pierwszym etapie spotkań to terapeuta jest bardziej aktywny, by pozyskać jak najwięcej przydatnych do wstępnej analizy informacji. Kiedy rozpocznie się drugi okres, czyli właściwa terapia, psycholog powinien wycofać się nieco i zamienić w stację odbiorczą. Mniejsza aktywność pozwala pacjentowi wykazać inicjatywę i rozwijać tematy, które są dla niego ważne. Psychoterapeuta w Gliwicach powinien jedynie pomóc pacjentowi w chwilach kiedy podczas sesji traci wątek i czuje pustkę. Wtedy terapeuta może zasugerować kierunek i jeśli pacjent podchwyci temat, powinien pozwolić na powrót rozwijać opowiadanie, słuchając.

Zakończenie terapii

Czas trwania spotkań terapeutycznych nie ma szablonu. Czasem pacjent potrzebuje jedynie krótkiego wsparcia i po kilku miesiącach terapii jest gotów dalej sam radzić sobie z dotychczasowymi kłopotami, które być może już wtedy nimi nie będą. W innym razie terapia powinna potrwać do skutku.