Skip to content Skip to footer

Z jakiego materiału wybrać struny do gitary?

Nie trzeba być wielkim fanem i amatorem grania na gitarze, aby wiedzieć, że kluczowe podczas używania tego instrumentu są posiadane na nim struny. To właśnie one są w stanie generować dźwięki poprzez wprawianie ich w drgania i to od konkretnego ich rodzaju zależy to, jakiego rodzaju te dźwięki będą. Nie da się ukryć, że największy wpływ na jakość dźwięku ma materiał, z którego dane struny są wykonane.

Jak zbudowana jest struna do gitary?

Zanim jednak przejdzie się do wybierania konkretnego materiału, z którego dana struna będzie wykonana, warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle struna gitarowa wygląda od wewnątrz. Jak zatem jest taka struna zbudowana? Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju muzyki będzie ona wykorzystywana. Jeśli miałaby to być muzyka klasyczna lub flamenco, struna do niej będzie nylonowa, z włókna węglowego, czy też z nylonu z dodatkiem tytanu. Jeśli jednak ktoś szuka struny basowej, to będzie ona wykonana zupełnie inaczej. Zawierać w sobie będzie bardzo cienkie, wzajemnie splecione nylonowe rdzenie, które następnie owinięte zostaną drutem miedzianym, do którego z kolei stosuje się jeszcze dodatkowe poszycia. I to właśnie te powłoki w głównej mierze wpływają na to, jaki dźwięk z danej struny się uzyska.

Wady i zalety poszczególnych modeli strun

Jak jednak prezentują się konkretnie wady i zalety poszczególnych modeli strun? Czym struna nylonowa się wyróżnia na plus i na minus? Jak wypada struna z włókna węglowego? Główną wadą strun nylonowych jest ich stosunkowo cicha gra. Mimo jednak to charakteryzuje się brzmieniem pełnym, bogatym i zrównoważonym. Modele wykonane z włókna węgłowego to struny o bardzo mocnym i głośnym brzmieniu, które dodatkowo cechują się jasną i ciekawą barwą. Struny tego typu dobrze się stroją i długo utrzymują strojenie. Wadą jest natomiast niespójna intonacja, która może być bardzo wyraźna w przypadku niektórych modeli gitar. Ostatnim modelem strun są struny tytanowe, które posiadają charakterystyczny, nieco niebieskawy odcień. Ich cechą szczególną jest ogromny high end, lecz niestety okupiony małym zasięgiem. Ich dużą zaletą jest dobre podtrzymanie i łatwe do wykonania wibrato. Niestety strojenie ich jest nieco utrudnione, ponieważ struny te są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur.

Podsumowanie

Jak więc widać, struna do gitary to pojęcie bardzo szerokie i niezwykle skomplikowane. Wybór nie jest łatwy, dlatego podczas kupowania konkretnego modelu, warto się mu bliżej przyjrzeć, z czego jest wykonany.