Skip to content Skip to footer

Najważniejsze informacje na temat skoków tandemowych

Skoki w tandemie są aktywnością dobrą dla osób szukających nowych i ciekawych wrażeń. Można się im oddawać regularnie, a można to zrobić wyłącznie jednorazowo – np. w ramach ciekawszego spędzenia urodzin i zrobienia sobie wyjątkowego, trochę nawet ekstremalnego prezentu.

Skąd popularność skoków tandemowych?

Wysoka ich popularność na pewno wzięła się z tego, że są one akurat taką formą skoków ze spadochronem, z której prawie każdy może skorzystać. Tutaj nie skacze się bowiem samodzielnie, a z partnerem. Skoki tandemowe są niczym innym jak skokami z doświadczonym instruktorem.

W przeciwieństwie do skoków samodzielnych te w tandemie nie wymagają wcześniejszego ukończenia kursu. Można skorzystać z nich wręcz „z biegu”. Każdy może to zrobić – nawet osoba o kiepskiej kondycji i słabej formie fizycznej. To właśnie ta łatwa dostępność jest czynnikiem, który zadecydował o wysokiej popularności skoków tandemowych.

Kto może z tego skorzystać?

Oczywiście zanim chętny do skoków uniesie się w górę, zapozna się z pewnymi kwestami teoretycznymi, które zostaną mu wyłożone jeszcze na lądzie. Zaraz potem, gdy wszystko będzie już jasne, zostanie połączony z pilotem (doświadczonym certyfikowanym instruktorem) przy pomocy specjalistycznej uprzęży tandemowej. Jako że ta uprząż ma określoną wytrzymałość, ważne jest to, by każda korzystająca z niej osoba ważyła nie więcej niż sto kilogramów.

Istnieje jednak jeszcze kilka innych warunków, które należy spełnić, aby zostać dopuszczonym do skoku tandemowego. Sprawdzana jest bowiem nie tylko waga, ale także i wiek oraz stan zdrowia. Skoki spadochronowe nie będą dobre dla osób cierpiących m.in. na epilepsję, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz niestabilność kręgosłupa

Czy to jest bezpieczne?

Zdecydowanie! Nie ma takiej możliwości, aby skoki tandemowe naraziły osoby skaczące na jakiekolwiek niebezpieczeństwa. Za każdym razem odbywają się one w odpowiednich warunkach. Nawet warunki pogodowe są tu sprawdzone, gdyż w trakcie skoku nie może wiać zbyt silny wiatr i nie może dojść do nadmiernego zachmurzenia, które ograniczyłoby widoczność.

Moment lądowania także jest w pełni bezpieczny. Instruktor dba o to, by jego partner nie uderzył w ziemię ze zbyt dużą siłą i by po prostu nic mu się nie stało.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.