Skip to content Skip to footer

Zdefiniowanie wartości i odpowiedź na potrzeby klienta, czyli USP

Unique selling proposition (USP) stanowi obecnie unikalną propozycję sprzedaży, jaką otrzymuje klient. To narzędzie marketingu, które pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i sprawić, że niezdecydowany klient stanie się lojalnym kupującym.

Unikalna propozycja sprzedaży

USP to forma przekazu, który w nieoczywisty sposób pozwala dotrzeć do potencjalnego klienta i przekonać go, że właśnie nasza, a nie inna oferta jest najlepsza i absolutnie niezbędna. W tym celu konieczne jest wskazanie potencjalnemu klientowi, że posiada się to, czego on oczekuje i szuka (nawet, jeśli on sam nie ma jeszcze co do tego przekonania). Nie mniej ważne jest, by oferta danej firmy lub marki pokazywała, w jaki sposób rozwiązuje się problemy klientów. Konieczne jest ponadto zawarcie w przekazie czynników, które wpływają pozytywnie na podjęcie decyzji o zakupie towaru lub usługi.

Unique selling proposition – wskazanie klientom, w jaki sposób ich problemy znikają

To jedno z najważniejszych zagadnień marketingu sprzedażowego, który polega nie na tym, że klienci coś kupują, ale na tym, że poprzez zakupy rozwiązują swoje problemy. Dlatego obecnie nie kupujemy kosmetyków dla siebie samych, ale po to, by np. ukryć niedoskonałości cery lub pewne mankamenty. Taki przekaz powoduje, że dany produkt jest nie tylko potrzebny, ale przede wszystkim niezbędny. W zakresie działań usp ważne jest również wskazanie konkretnych zalet na tle konkurencji. Unikalna propozycja sprzedaży jest pewną ofertą obietnicy, którą dana firma jest w stanie dotrzymać. Pewność, jaką otrzymuje klient jest gwarancją skuteczności i pozwala klientowi czuć się bezpiecznie. Tego typu przekaz jest zachętą dla użytkowników, która buduje zaufanie i autorytet.

Unikalna propozycja sprzedaży – wiele korzyści w jednym

Idealna oferta sprzedaży zawiera w sobie wiele elementów. Przede wszystkim wskazuje do kogo, jako grupy docelowej skierowana jest dana oferta i komu ma pomóc. Ponadto pokazane są potrzeby i problemy wymagające rozwiązania. Sprzedający pokazują też, w jaki sposób ich produkt wyróżnia się i jest unikalny na tle innych. Bardzo ważne jest pokazanie obietnicy oraz wskazanie na element unikalny, tj. niespotykany w innych markach i przedsiębiorstwach.