Skip to content Skip to footer

Zanim wynajmiesz biuro – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia do zapotrzebowań prowadzonej przez nas działalności gospodarczej przestrzeń biura jest niezbędna do zmaksymalizowania wydajności firmy. Z tego względu wybór biura powinien być rezultatem strategicznego planowania, a nie okazji cenowej.

Różnorodne kwestie

Poszczególnie biura do wynajęcia w Katowicach charakteryzują się odmiennym wyposażeniem oraz oferowaną powierzchnią użytkową, inną dostępnością do mediów, jak i nowoczesnych technologii, stanem technicznym i możliwością praktycznego wykorzystania przestrzeni, czy też połączeniem z innymi częściami miasta.

Z tego względu przed wyborem biura powinniśmy uwzględniać oprócz wymienionych już czynników wielkość kadry pracowniczej, łatwość dojazdu samochodem lub komunikacją miejską, obecność miejsc parkingowych, czy też wszystkie inne czynniki, które mogą mieć wpływ na efektywność działań pracowników oraz tych, które wpłyną na atrakcyjność biura w oczach klientów.

Odpowiedni metraż

Zanim zaczniemy analizować, czy biuro, którym jesteśmy zainteresowani spełnia wszystkie nasze wymaga powinniśmy sprawdzić kilka kwestii podstawowych. Jedną z nich jest metraż biura. Pamiętajmy, że nie jest on jedynie uzależniony od naszych preferencji, ale również od przepisów. Kwestia metrażu jest regulowana przez ustawę, jak i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tak więc, aby móc wybrać biuro do wynajęcia w Katowicach musimy wiedzieć jak duża będzie kadra pracownicza oraz, czy ilość pracowników biurowych może wzrosnąć w kolejnych miesiącach. Zgodnie z prawodawstwem na indywidualnego pracownika musimy przypadać co najmniej 13m2 wolnej objętości biurowej, jak i 2m2 pustej, niezajętej meblami, sprzętem podłogi. Oprócz minimalnych wymogów musimy też uwzględnić praktyczne zapotrzebowanie na przestrzeń ze względu na prowadzoną działalność.

Lokalizacja

Oprócz metrażu biura, którym jesteśmy zainteresowani przed rozpoczęciem głębszej analizy powinniśmy zastanowić się, czy oferowana lokalizacja jest odpowiednia do prowadzonej przez nas działalności. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie odpowiedzieć, czy będzie ona atrakcyjna dla klientów.

Tak więc powinniśmy uwzględnić m.in. połączenie z pozostałymi częściami miasta, czy też bezpieczeństwo lokalizacji. Nie można też zapominać o otoczeniu, czy znajdziemy w nim klientów, jak duża jest konkurencja i inne podobne kwestie.