Skip to content Skip to footer

Zalety i wady transformacji cyfrowej

Nie da się nie zauważyć tego jak rozwój technologiczny wpłynął na działanie firm w XXI wieku. Tylko dzięki cyfrowym dobrodziejstwom przedsiębiorcy są w stanie prowadzić działalności na skalę krajową. Niektórzy jednak posuwają się o krok dalej i poddają swoje firmy transformacjom cyfrowym. Czym jest taki zabieg? Dlaczego warto wprowadzić go w życie?

Transformacja cyfrowa firmy – innowacyjny model biznesowy

Transformacją cyfrową nazywa się działania, których efektem jest całkowite uzależnienie funkcjonowania firmy od technologii cyfrowych, z chmurami cyfrowymi i sztuczną inteligencją na czele. Należy tutaj położyć nacisk na słowo „całkowite”, ponieważ samo wspomaganie się elektronicznymi dobrodziejstwami nie wystarczy, żeby mówić o rewolucji cyfrowej.

Taki model wydaje się być ryzykowny, a przedsiębiorcy często boją się awarii i innych zagrożeń dla poprawnego funkcjonowania firmy. Niemniej jednak to jak rozwinięte są cyfrowe technologie współcześnie sprawia, że Transformacja cyfrowa jest nawet bezpieczniejsza od upartego trzymania się klasycznych modeli biznesowych. Co więcej taki zabieg ma wiele zalet, które z pewnością doceni każdy przedsiębiorca.

Korzyści wynikające z transformacji cyfrowej

Zautomatyzowanie większości prac wykonywanych w firmie wiąże się z wielką wygodą i prostotą dla pracowników. Niemniej jednak pozwala ono osiągnąć znacznie więcej niż odciążenie swoich podopiecznych. Nowe technologie błyskawicznie zbierają kolosalne ilości danych biznesowych, a także dokładnie je analizują, co byłoby niemożliwe nawet dla najlepszego biznesmena. Co więcej mają znacznie mniejszą szansę na popełnianie błędów, co czyni je niezawodnymi.

Jakby tego było mało to trudno o bardziej sumiennego pracownika niż sztuczna inteligencja. Może ona pracować przez całą dobę siedem dni w tygodniu, jednocześnie przewyższając dokładnością wykonywanej pracy wielu ludzi. To jak rozwinięte są obecnie systemy sztucznej inteligencji sprawia, że może ona nawet obsługiwać klientów, co jest szczególnie cenione w sklepach internetowych.

Czy można osiągnąć sukces bez transformacji cyfrowej?

Transformacja cyfrowa jest ceniona nie tylko przez biznesmenów, ale również przez samych klientów firm. Wygoda jaką niesie za sobą zautomatyzowanie funkcjonowania firmy często zachęca ludzi do skorzystania z jej usług.

W połączeniu z tym jak obszerna staje się konkurencja w każdym rodzaju działalności sprawia to, że szanse na osiągnięcie sukcesu klasycznymi modelami biznesowymi z każdym rokiem spadają coraz bardziej. Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorcy powinni iść z duchem czasu, dlatego też przeprowadzenie transformacji cyfrowej wydaje się być nieuniknione.