Skip to content Skip to footer

Uchwyty magnetyczne i ich zastosowanie

Uchwyty magnetyczne jest to sprytne rozwiązanie spotykane w różnych branżach przemysłowych. Inaczej mówiąc są to magnesy, służące do przymocowania kilku elementów ze sobą. Przyjrzyjmy się szerszej ich definicji i sposobom praktycznego zastosowania.

Czym są uchwyty magnetyczne?

Mianem uchwytów magnetycznych określa się specjalne urządzenia, które dzięki wykorzystaniu siły przyciągania mogą zespalać ze sobą całe przedmioty lub ich części składowe. Trudno sobie wyobrazić, jak wiele maszyn i urządzeń istnieje dzięki wykorzystywaniu właściwości magnetycznych uchwytów.

W zależności od potrzeb, spotyka się uchwyty magnetyczne o różnych sposobach montażu, odmiennej wielkości i kształtu oraz uchwyty pokryte rozmaitymi rodzajami obudowy. Uchwyty magnetyczne mogą być wyposażone w otwory przelotowe czy gwinty wewnętrze jak i zewnętrzne.

Do czego są stosowane uchwyty magnetyczne?

Głównym zadaniem uchwytów magnetycznych jest podtrzymywanie detali w różnego typu urządzeniach. Niewielkich rozmiarów detale potrzebują łagodnego przyciągania, a uchwyty pozwalają na uzyskanie pola magnetycznego o mniejszej sile niż samodzielnie występujące magnesy. Tworzą one specjalny obwód magnetyczny mający optymalizować pracę urządzenia. Przy większych uchwytach ważna jest natomiast ich siła udźwigu – im większa tym lepsza wydajność pracy.

Co więcej uchwyty magnetyczne są proste w instalacji i cechuje je duża wytrzymałość. Sprawdzają się więc w wszędzie tam, gdzie można wykorzystać oddziaływanie pola magnetycznego.

W jakiego typu urządzeniach stosuje się magnesy?

Magnetyczne uchwyty mają szerokie zastosowanie. Zależnie od wielkości i rodzaju są przydatne do:

– przeszukiwania dna zbiorników wodnych podczas poszukiwań zaginionych przedmiotów (tu ważny jest dobór uchwytu odpornego na korozję);

– do montażu banerów i reklam – gdzie wymagana jest duża moc przyciągania;

– do produkcji urządzeń elektronicznych, miedzy innymi sprzętu audio – głośników, mikrofonów (niewielkich rozmiarów magnesy podtrzymują podzespoły w elektronice);

– do wyrobu biżuterii magnetycznej oraz produkcji zabawek (magnes kojarzy się z produkcją maszyn i urządzeń, podczas gdy ma także przyjemniejsze zastosowanie w przemyśle lekkim).

Uchwyty magnetyczne dostępne są w ofercie Cecho.