Skip to content Skip to footer

Trafne przepisy dla niejadka

Jeśli chodzi o gotowanie dla dzieci, które nie koniecznie są zachęcone do jedzenia, to musimy wykazać się przede wszystkim kreatywnością. Dzieci bowiem nie zwracają tylko uwagi na smak danej potrawy, ale także na to jak wygląda. To właśnie ciekawy i niecodzienny wygląd pozwoli nam zachęcić pociechę do jedzenia nawet najbardziej zwyczajnych rzeczy.

Jak najwięcej kolorów na talerzu

Dziecko lubi kolory, więc musimy zadbać o to, aby na talerzu dziecka znajdowało się jak najwięcej elementów kolorowych, bo to bez wątpienia zachęci każde dziecko do jedzenia. Można w tym celu np. wykona jeżyki z jajek i warzyw, a warzywa poustawiać tak, aby emitowały oczy, nos i uszy jeża. Kolce możemy wykonać za pomocą szczypiorku.

Jeśli chodzi o inne pomysły, jakie najlepiej sprawdzą się w przypadku śniadania, ale także i obiadu, jest nawleczenie makaronu, który jest nieugotowany przez dobrej jakości parówki. Jest to bardzo korzystne, bo po ugotowaniu zyskujemy na talerzu koncepcję, która przypomina meduzę.

Potrawy dla niejadka i duży wybór

Jeśli chodzi o wytyczne, które najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci, to przede wszystkim zadbanie o wygląd potrawy, a także zapewnienie dziecku wyboru. Potrawy dla niejadka powinny być więc bardzo zróżnicowane. Najlepiej jednak na talerzu położyć dziecku różne rzeczy, bo dzięki temu będzie on czuł, że może sam wybrać co chce zjeść.

Najgorszą rzeczą bowiem, która możemy zrobić jest zmuszanie na siłę dziecka do jedzenia. Wtedy możemy zniechęcić pociechę i sprawić, że moment posiłku będzie przez nią kojarzony bardzo negatywnie. Nie da się później tego procesu odwrócić, więc należy przede wszystkim sprawić, aby dziecko kojarzyło posiłek jako coś pozytywnego i wyczekiwanego.

Przekąski dla niejadka

Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju przekąsek. Jednak niestety większość z nich nie jest właściwa dla dziecka. Najlepiej zrobić własne wersje przekąsek, które będą zdrowe i świetnie się sprawdzą. Jako imitacje chipsów, można wykorzystać w tym celu jabłka i cynamon, a następnie upiec je w piekarniku. To samo można zrobić z bananami.

Jeśli chodzi o słodycze, to świetnie sprawdzą się domowe wersje pierniczków i herbatników, należy jednak pamiętać, aby nie słodzić ich cukrem, tylko np. zamiast tego zastosować miód. Te zdrowe wersje sprawdzą się o wiele lepiej, a także będą chętnie zjadane, bo w smaku również są pyszne. Musimy pamiętać, że każda z rzeczy, które przygotujemy powinna być ozdobiona i przede wszystkim ciekawie i niecodziennie wyglądająca, bo to doskonała zachęta.