Skip to content Skip to footer

Reklama internetowa ważna w strategii marketingowej

Dzięki internetowi współczesny człowiek ma wiele nowych możliwości, jakie były nieznane wcześniej. Dotyczy to każdej dziedziny życia czy działalności człowieka. Komputer z internetem zrewolucjonizował również branżę marketingową oferując wiele nowych sposobów reklamy, wcześniej nieznanych. Tym samym marketingowcy mogą dotrzeć do klienta na wiele sposobów wcześniej nieznanych.

Postęp w branży marketingowej nieustannie trwa wraz z rozwojem technologii. Coraz lepsze urządzenia z dostępem do internetu, w tym przede wszystkim mobilne, oraz coraz szybszy internet, i w tym przypadku również w wersji mobilnej, sprawiają, że marketingowcy mają coraz większe pole do popisu. Reklama internetowa jest coraz bardziej zróżnicowana i coraz bardziej skuteczna. Jest to możliwe też dzięki temu, że reklama w internecie może być skierowana do konkretnego użytkownika, a efekty, jakie przynosi, bardzo dokładnie mierzalne. To jest jeden z największych plusów reklamy internetowej w porównaniu z reklamą w prasie, telewizji czy reklamą outdoor.

Marketing internetowy i jego zalety

Wspomniane wyżej cechy to największe zalety reklamy internetowej. Platformy, na których wyświetlana jest reklama, na przykład portale społecznościowe czy wyszukiwarki, ale również i portale, mają na tyle dużą wiedzę o swoich użytkownikach, w tym przede wszystkim ich preferencjach i zainteresowaniach. Dzięki temu reklamę można skierować do konkretnego grona użytkowników, a tym samym zwiększyć szansę na to, że odniesie ona swój zamierzony skutek.

Drugim bardzo ważnym atutem, jakim cechuje się marketing w internecie, jest mierzalność podejmowanych działań. Reklamę internetową można bowiem nie tylko wyświetlić konkretnej osobie, tzw. personie, ale można się też potem dowiedzieć, jak na nią zareagowała i czy w ogóle to zrobiła. Zebrane dane pozwalają stwierdzić czy stosowany w danym przypadku marketing internetowy i jego strategia przynoszą skutek.

Reklama internetowa – gdzie się reklamować?

Rodzajów reklamy internetowej i miejsc, gdzie można ją umieścić, jest tak wiele, że wręcz trudno je wymienić. Do dyspozycji są liczne portale internetowe i strony, gdzie można zamieszczać baner czy artykuły sponsorowane. Do celów marketingowych każda firma może użyć własnej strony firmowej. Coraz więcej znaczenia przypisuje się content marketingowi, czyli reklamy w połączeniu z konkretnymi i przydatnymi dla odbiorcy informacjami.

Przełom w dziedzinie marketingu internetowego dokonał się również dzięki mediom społecznościowym. To tam właśnie marketing internetowy jest bardzo skuteczny, ponieważ reklamodawca może nakierować swój przekaz na konkretne osoby. Ważnym graczem na rynku reklamy internetowej jest wyszukiwarka Google. Jeśli chodzi o marketing w internecie, to jest to w tej chwili czołowy gracz. Reklamę można zamieścić przy organicznych wynikach wyszukiwania, jak również w sieci reklam AdWords umieszczanej na licznych stronach internetowych. Podobne systemy reklam oferuje też wiele innych firm, a ich cechą wspólna jest to, że wyświetlają content dopasowany na podstawie tego, co w sieci ogląda dany internauta.