Odzież skórzana od wieków towarzyszyła ludziom. Odkąd człowiek posiadł umiejętność oprawiania skór i nauczył się wytwarzać z nich praktyczne rzeczy codziennego użytku, nigdy jeszcze nie zaprzestano produkcji skórzanej odzieży. Jest ona bowiem pożądana ze względu na swoją jakość i trwałość w użytkowaniu.
Przygotowanie materiału jako pierwszy etap
Sama produkcja butów skórzanych nie trwa długo. Najwięcej czasu pochłania przygotowanie materiałów potrzebnych do wyprodukowania obuwia skórzanego. Na początku musi być oczywiście projekt. Za pomocą programu komputerowego, który wylicza wymiary poszczególnych elementów cholewki buta, można powiększać lub zmniejszać rozmiary. Podeszwę buta, czyli tzw. „kopyto”, w obecnych czasach wykonuje się z plastiku. Inaczej wygląda produkcja obuwia dziecięcego, a inaczej powstaną skórzane damskie kozaki. Połowa projektów dla pań dodatkowo uwzględnia obcas. Aby przenieść projekt z kartki na buta, to kopyto okleja się taśmą, następnie rysuje się wszystkie elementy cholewki, po czym odkleja taśmę i przenosi rysunek na karton. Tak powstają wzorniki, dzięki którym można iść krok dalej, a szkic na podstawie szkicu na tekturze wykrawa się skórzane elementy. Oprócz tego trzeba jeszcze dodać skórzane naddatki, służące jako łączenia poszczególnych elementów.
Produkcja właściwą obuwia
Dopiero po przygotowaniu wszystkich elementów można rozpocząć proces produkcji buta. Według wyrysowanych elementów wycinarki hydrauliczne wycinają elementy ze skóry. Następnie „ściemnia” się ich brzegi aby dobrze leżały na nodze. Skórzane damskie kozaki, damskie czółenka na obcasie czy szpilki muszą być odpowiednio wyprofilowane ze względu na swoją specyfikę w postaci obcasa. Obcas dokleja się osobno do kopyta. Na maszynach do szycia skór szwaczki zszywają poszczególne elementy buta, naciągają i prasują, przy użyciu wysokiej temperatury, brzegi buta. Czubki są ćwiekowane i naciągane, a kopyto posiada celulozową powierzchnię. Na koniec naklejana jest podeszwa, ewentualnie obcas np.: do damskich skórzanych kozaków. Podeszwa może być wykonana z różnych rodzajów gum. Na podeszwie rozprowadza się klej, a następnie przykleja ją do całości za pomocą specjalnych pras. Pod wpływem nacisku i ciepła podeszwa trwale przykleja się do buta. Ostatnim etapem prac jest wyklejanie wyściółek i dopracowywanie detali. Do damskich kozaków skórzanych na obcasie wpina się fleki.
Pakowanie i transport
Na koniec buty są pakowane w eleganckie, wyścielone pudełka. Do butów na koturnie lub obcasie dołączone zostają zapasowe fleki, czasem też sznurówki. Tak zapakowane buty mogą trafić do sklepów.