Skip to content Skip to footer

Pomoc psychologiczna dla dzieci w Gliwicach

Dzieci i młodzież na każdym etapie rozwoju mogą mierzyć się z różnorodnymi problemami emocjonalnymi. Mogą one być spowodowane nagłą i traumatyczną sytuacją, ale też długotrwałymi bodźcami negatywnymi. Nie zawsze rodzice i opiekunowie są w stanie pomóc, bo nie wiedzą jak to zrobić, dlatego zgłaszają się do psychologia dziecięcego, który w tym się specjalizuje.

Specjalistyczna pomoc psychologa w Gliwicach

Profesjonalną pomoc oferuje psycholog dziecięcy w Gliwicach, który specjalizuje się w problemach emocjonalnych dzieci i młodzieży na każdym etapie rozwoju. Pierwszym etapem pomocy może być sama konsultacja psychologiczna. Czasami rodzice i opiekunowie nie są pewni co w danym momencie dzieje się z ich dzieckiem, zmienia się ono nie do poznania albo zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle. Rodzicom jest trudno takie rzeczy zaobserwować i wystawić diagnozę, ponieważ nie są wyposażeni w narzędzia psychologiczne. Mimo tego, że znają swoje dziecko nie umieją mu pomóc. Sama konsultacja to moment, aby pochylić się nad sytuacją i ocenić ją z osobą, która z zewnątrz na nią popatrzy, oceni i zdiagnozuje czy rozpozna problem. Może to być moment, kiedy dowiemy się o problemach dziecka, albo o swoich problemach. Może to być jedno spotkanie konsultacyjne, albo więcej.

Psychoterapia indywidualna jako metoda radzenia sobie z trudnościami

Kolejnym etapem może być psychoterapia indywidualna, która już skupi się na zbadanym problemie. Psycholog dziecięcy w Gliwicach przeprowadza terapię w przyjaznych warunkach i komfortowej atmosferze. Każdy pacjent może liczyć na otwarty dialog oraz empatię i zrozumienie. Psychoterapia skupia się na zachowaniach czy motywach, o których dziecko czy rodzic nie ma pojęcia, nie dostrzega ich. Stopniowe odkrywanie przyczyn problemów sprawia, że psycholog dziecięcy w gliwicach jest w stanie jak najszybciej i przede wszystkim skutecznej pomóc dziecku i rodzicom.

Doraźna pomoc po traumatycznych przeżyciach

Metodą, równie ważną, psychologa dziecięcego w Gliwicach jest doraźna pomoc w trudnych, ale nagłych sytuacjach, na które dziecko nie było przygotowane. Może to być śmierć osób bliskich, rozstanie rodziców, kłopoty w relacjach rówieśniczych czy inne traumatyczne sytuacje. Czasami wydaje nam się, że poradzimy sobie z daną sytuacją, ale w praktyce zdarza się dusić emocje w sobie. Skrywane uczucia i emocje powodują sporo problemów w przyszłości, dlatego dobrze jest je przepracować w miarę szybko. Od psychologa dziecięcego rodzice również otrzymują wsparcie oraz cenne informacje, które pomogą im w wychowaniu dziecka. Rozwój i pozytywne efekty terapii dla dziecka plus edukacja i uświadamianie rodziców to czynniki, które gwarantują sukces po terapii i w przyszłości.