Tworzenie opisów produktów do sklepu internetowego wymaga dużej dozy kreatywności i polotu. Trzeba spojrzeć na daną rzecz z punktu widzenia klienta, a nie jest to takie proste, jak mogłoby się niektórym wydawać. Tworzenie opisów na strony to bardzo żmudne i wymagające zajęcie.
Opisy produktów- czy łatwo je napisać?
To zależy. Po pierwsze od tego, jaką się ma wiedzę na temat danego produktu. A po drugie, jakiej tematyki on dotyczy. Znacznie swobodniej pisze się o rzeczach, które zna się z autopsji. A zdecydowanie trudniej opisać rzecz, o której się praktycznie nic nie wie lub którą widzi się po raz pierwszy w swoim życiu na oczy.
Opisy produktów wymagają niekiedy również branżowego słownictwa i warto o tym pamiętać, zanim wrzuci się je na strony. Naczelną zasadą każdego copywritera jest to, by tworzeniu opisów produktów nie popadać w samozachwyt. One mają przede wszystkim oczarować kupujących- a nie tego, co je stworzył.
Tworzenie opisów produktów- ile czasu zajmuje?
To determinuje przede wszystkim fakt, jak bardzo rozwinięty warsztat literacki ma ich autor. Jeśli dysponuje bogatym zasobem słownictwa, praca nad tworzeniem opisów na strony, idzie mu sprawnie i szybko.
Natomiast jeśli mu go brak niemiłosiernie męczy się nad powierzonym mu zadaniem. O tym ile czasu trzeba poświęcić na stworzenie opisów na strony, decyduje też ich długość. Im są one obszerniejsze, tym trzeba uruchomić większe pokłady wyobraźni.
Kiedy opisy produktów są najskuteczniejsze?
Po pierwsze wtedy, gdy zawierają mnóstwo konkretów. Po drugie, gdy są pisane zrozumiałym dla odbiorcy językiem. Po trzecie wtedy, gdy niosą ze sobą jakąś historie. Klienci sklepów internetowych ubóstwiają utożsamiać się z innymi ludźmi. Po czwarte, by były one całkowicie skuteczne, muszą być podparte równie ładnymi fotografiami. Zdjęcia to element, na który w pierwszej kolejności zwrócą uwagę klienci sklepu.
Czy można stworzyć nieadekwatne opisy produktów?
Ależ oczywiście. Dużym sklepom zdarza się to notorycznie. No cóż, tak to jest- gdy nawet nie spojrzy się na produkt, który się opisuje. Poza tym pracownikom internetowego sklepu nie raz przytrafiło się opisywanie czegoś- czego nawet nie ma na stanie sklepu ani w magazynach. Nawet tak z pozoru prosta czynność, jak tworzenie opisów na strony wymaga odrobiny logicznego myślenia.