Skip to content Skip to footer

Materiały syntetyczne – do czego się ich używa?

Materiały syntetyczne są w dzisiejszym świecie wykorzystywane w każdej niemal gałęzi produkcji i trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Ich wszechstronne zastosowanie zobrazować można na dwóch przykładach: flizeliny i folii polietylenowej. Do czego używane są te materiały?

Flizelina – do czego się jej używa?

Flizelina jest materiałem syntetycznym, który znajduje bardzo wiele zastosowań, przede wszystkim w krawiectwie. W przypadku materiału takiego, jak flizelina producent dostarcza przede wszystkim sztywnej, dodatkowo wzmacnianej tkaniny, która służy do usztywniania części ubrań, dodatków, czy nawet butów. W tym celu stosuje się fizelinę dodatkowo usztywnianą specjalnymi klejami. Na tym oczywiście zastosowania fizeliny się nie kończą. Jest bardzo ważnym materiałem wykorzystywanym w tapicerstwie – w tym przypadku również do usztywniania. Dzięki niej materiał tapicerski można ukształtować w dowolnie wybrany sposób. Flizelina producent ma również właściwości dekoracyjne. Często sięga się po nią we florystyce, gdzie wykorzystywana jest między innymi do dekorowania bukietów.

Do czego wykorzystywana jest folia polietylenowa?

W przypadku materiału, jakim jest Folia polietylenowa producent dostarcza produktów przede wszystkim na potrzeby rynku budowlanego i półproduktów służących do produkcji opakowań. Z folii PE wykonuje się między innymi izolację paroprzepuszczalną, która wykorzystywana jest w budowie dachów. Folia polietylenowa producent wykorzystywana jest też do produkcji innego typu izolacji budowlanych. Wykorzystuje się ją między innymi do izolowania od wilgoci fundamentów budynków. Folią taką izoluje się też posadzki, wylewki i wiele innych elementów domów. Używana jest do zabezpieczania w czasie prac wykończeniowych. W budownictwie wykorzystywane są bardzo wytrzymałe folie o dużej gramaturze. Na tym zastosowania folii PE się nie kończą. Używa się jej też do produkcji wszelkiego typu opakowań – jedno- i wielorazowych. Z folii polietylenowej wykonuje się nie tylko jednorazowe reklamówki, woreczki i worki na śmieci, ale również opakowania stosowane w produkcji i różnego typu opakowania do żywności. Folia PE jest dziś jednym z częściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych.