Skip to content Skip to footer

Kilka słów na temat wymiany kaloryferów

Ogrzewanie budynku czy mieszkania to jedna z ważniejszych kwestii, którą trzeba dobrze rozważyć, aby wewnątrz było ciepło bez nadmiarowych kosztów. Sporo znaczenie ma sama infrastruktura. Stare zapowietrzone kaloryfery nie dają zbyt dużo ciepła, dlatego też niejednokrotnie potrzebna jest ich wymiana. Co warto wiedzieć na ich temat? Na jakie kaloryfery zwrócić uwagę? Czy mają one wpływ na to, jak prezentuje się wnętrze? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Wymiana kaloryferów

Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, którego jesteśmy właścicielami, wymiana kaloryfera lub kaloryferów może odbyć się praktycznie przez cały rok. Sprawa wygląda trochę inaczej wtedy, gdy ma się mieszkanie w bloku. W tej sytuacji wymiana kaloryferów najczęściej możliwa jest do połowy września. Potem trzeba będzie poczekać na koniec sezonu grzewczego, a zatem mniej więcej do końca kwietnia lub połowy maja. Na wymianę kaloryferów mamy zatem jedynie kilka miesięcy w roku.warto o tym pamiętać, jeżeli w tym sezonie nie udało się dokonać wymiany. Dlaczego mają miejsce tego typu obostrzenia? Związane jest to z koniecznością spuszczenia wody z kaloryferów z całego pionu. Jeżeli zatem w bloku jest sporo pięter, jest to naprawdę bardzo duży koszt. Oczywiście jeżeli wymiana kaloryfera jest konieczna ze względów technicznych, a nie tylko takich, że ktoś ma wizją na inny wystrój wnętrza, sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Nowe piękne kaloryfery

Jeszcze kilka lat temu wśród kaloryferów dostępnych w polskich sklepach nie było zbyt dużego wyboru. Dzisiaj w to wszystko wygląda zupełnie inaczej. Na rynku pojawiły się przepiękne modele nawiązujące do stylu industrialnego czy retro. Można kupić kaloryfer czarny, antracytowy, biały albo złoty. Te ostatnie wyglądają naprawdę przepięknie i wpisują się na modę na dodatki w kolorze różnych odcieni złota i miedzi. Na niektóre modele trzeba sporo poczekać, dlatego warto zamawiać je z dużym wyprzedzeniem. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć również o kosztach. Nie każdy wie o tym, że retro kaloryfer wykonany w kolorze miedzi może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Bez wątpienia jest to jednak piękny element wystroju wnętrza, który może stanowić prawdziwą kropkę nad i. Takie kaloryfery doskonale prezentują się na przykład w łazienkach. Warto wiedzieć o tym, że czasami trzeba zamawiać je przez strony zagraniczne, ponieważ nie wszystkie są dystrybuowane w Polsce. Wymiana kaloryfera na takie cacuszko bez wątpienia jest sporym wydatkiem, jednak może sprawić, że wnętrzne będzie prezentowało się zupełnie inaczej.