Skip to content Skip to footer

Jakie wybrać struny do gitary?

Choć dla młodego i dopiero uczącego się gitarzysty może to być sporym zaskoczeniem, to jednak jakość, stan i typ posiadanych na gitarze strun ma niebotyczne wręcz znaczenie dla jakości powstających przy jej pomocy dźwięków. Na co zatem powinno się zwracać uwagę, gdy kupuje się struny gitarowe?

Z jakiego materiału wybrać struny?

Struny gitarowe występować mogą w kilku wersjach, lecz tymi najczęściej spotykanymi i używanymi są struny metalowe i nylonowe. Dokonanie właściwego wyboru pomiędzy nimi jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie struny wpływają w bardzo dużym stopniu na to, jakiego rodzaju dźwięki dana gitara generuje oraz – co bardzo ważne dla początkującego gitarzysty – jak łatwo się na nich gra.

Struna do gitary akustycznej

Gitara akustyczna jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla każdego, kto chciałby się nauczyć grać na gitarze. Jest nie tylko stosunkowo łatwa w obsłudze, lecz co najważniejsze jest o wiele tańsza niż gitara elektryczna, do której przecież trzeba dodatkowo dokupić jeszcze wzmacniacz.Powszechnie uważa się, że najlepszym wyborem do gitary akustycznej są struny nylonowe, ponieważ to właśnie one zapewniają możliwie najlepszą i najcieplejszą muzykę. Dodatkowo są to struny dość miękkie, co nie wpływa negatywnie na stan palców podczas treningu gry na gitarze.

Struna do gitary elektrycznej

Gitara elektryczna jest najlepiej znanym instrumentem na świecie. To właśnie na niej grali najwięksi muzycy i powstawały największe i najbardziej kultowe utwory. Granie na gitarze elektrycznej jest z całą pewnością marzeniem niejednego fana rocka i metalu. Żeby jednak grać na takiej gitarze, koniecznie trzeba również posiadać odpowiedniego rodzaju struny do nich. Tutaj jednak wybór jest bardzo prosty, ponieważ z uwagi na charakter instrumentu, jakim jest gitara elektryczna, muszą na niej zostać założone struny metalowe, ponieważ tylko takie będą na niej działały.

Co jaki czas zmieniać struny?

Struny gitarowe, choć wydają się bardzo mocne, żeby nie powiedzieć niezniszczalne, to jednak są elementem gitary stosunkowo delikatnym i bardzo kruchym. Powoduje to, że co jakiś czas konieczne jest kupienie nowego zestawu strun i dokonanie ich wymiany. Co jaki czas powinno się taką wymianę przeprowadzać? W przypadku amatorskiego grania na gitarze najlepiej robić to, co około 5-6 tygodni. Jeśli natomiast ktoś gra już profesjonalnie, z uwagi na bardzo intensywne używanie powinien zmieniać struny nawet co tydzień.