Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o zaopatrzeniu się w obuwie ze skóry naturalnej. Warto podkreślić, że ludzie inwestują w buty ze skóry przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Jakie możemy wyróżnić rodzaje skóry? Dlaczego warto wybrać skórzane buty?
Dlaczego warto zdecydować się na skórzane buty?
Skóra jest przede wszystkim zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym materiałem jeżeli chodzi o produkcję obuwia. Należy mieć świadomość, że za zaopatrzeniem się w buty z tego rodzaju materiału przemawia bardzo duża liczba zalet. Skóra ma zdecydowanie większą liczbę atutów niż mogłoby się wydawać. Wspomniany materiał nie tylko jest w stanie bez żadnego problemu dopasować się do kształtu stopy, ale również jest miękki i nie przepuszcza powietrza.
Dodatkowo w porównaniu do sztucznych materiałów zarówno nie kruszy się, jak i nie pęka. Oczywiście na skórze mogą powstać różnego rodzaju zagniecenia. Należy jednak zaznaczyć, że będą one spowodowane użytkowaniem. Można temu jednak zaradzić. Świetnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w prawidła, które mogą doprowadzić do przywrócenia pierwotnego kształtu danego buta.
Cechą charakterystyczną skóry jest również fakt, że wchłania wilgoć. W ten sposób skóra nie tylko nie będzie się pociła, ale również dana osoba nie będzie musiała martwić się ewentualnymi odparzeniami. Z kolei w celu zabezpieczenia obuwia przed przemoknięciem rekomendowane jest zakonserwowanie go właściwym impregnatem.
Naturalna skóra licowa
Należy zdawać sobie sprawę, że naturalna skóra licowa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo gładką strukturą. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że została ona uzyskana dzięki odpowiedniej obróbce mechanicznej.
Wspomniana obróbka w największym uproszczeniu polega na pokryciu skóry warstwą wosków,. W ten sposób możliwe jest uzyskanie pożądanych właściwości estetycznych. Nie można zapomnieć, że skóry licowane będą znacznie odporniejsze na zabrudzenia i wilgoć.
Skóry szorstkie
Warto mieć świadomość, że mimo istotnych różnic nubuk mylony jest z zamszem. Należy zdawać sobie sprawę, że zamsz to właściwie przygotowana odwrotna część skóry. Z kolei welur jest wyjątkową odmianą zamszu. Ponadto jest zdecydowanie mniej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia niż nubuk.
Z kolei wspomniany wcześniej nubuk jest oszlifowaną wierzchnią częścią skóry. Wystarczy bowiem przejechać palcem po omawianych szorstkich skórach, a zostanie na nich ciemna smuga. Nie można zapomnieć o pielęgnacji tego rodzaju skóry.