Skip to content Skip to footer

Jak wdrożyć technikę gotowania sous vide?

Gotowanie próżniowe, czyli sous vide cieszy się wielkim zainteresowaniem osób ceniących sobie zdrowy tryb życia. Wbrew pozorom nie jest to tak kosztowna metoda przyrządzania posiłków, jak mogłoby się wydawać. W dzisiejszych czasach jest to rozwiązanie, które można wdrożyć nie tylko w lokalach gastronomicznych. Szeroki wybór sprzętu stanowi wielką zaletę – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zakup urządzenia do sous vide

Na samym początku należy zastanowić się, jakie urządzenie do sous vide sprawdzi się najlepiej. Wiadomym jest, że wiele zależy od wysokości posiadanego budżetu. Im więcej środków finansowych posiadamy, tym większy zakres możliwości, jednak wcale nie musimy wydawać majątku. Dobrą opcją wydają się być cyrkulatory, czy też wanienki do sous vide.

Nie każdy wie, że w sprzedaży znajdują się wielofunkcyjne sprzęty, które posiadają m.in. wbudowaną pakowarkę próżniową. Stanowi to znaczące udogodnienie z punktu widzenia użytkownika. Średni koszt zakupu to kilka tysięcy złotych, jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na lata. Lepiej więc zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że komfort użytkowania będzie znajdować się na najwyższym poziomie.

Najważniejsze zasady gotowania

Wydaje Ci się, że technika sous vide jest niezwykle skomplikowana? Nic bardziej mylnego! Podstawę stanowi tutaj próżnia – właśnie dlatego jedzenie umieszczane jest w specjalistycznym woreczku próżniowym. Z oczywistych względów musi on zostać szczelnie zamknięty. Następnie umieszczamy go do naczynia z wodą.

Ważne jest to, aby temperatura gotowania została właściwie dopasowana do rodzaju produktu np. mięsa. Czas obróbki zależy od wielu różnych czynników, a więc nie można jednoznacznie powiedzieć, po jakim czasie danie będzie gotowe do podania,

Korzyści płynące z gotowania próżniowego

Sous vide gwarantuje wiele korzyści. Przede wszystkim potrawy posiadają lepszy smak. Nie tracą one swoich wyjątkowych właściwości odżywczych, czy też witamin. Nie potrzebują również dużej ilości przypraw. Na specjalną uwagę zasługuje także niższa zawartość tłuszczu, która sprawia, że posiłki są zdrowsze.

Kolejną zaletą jest dłuższy okres przydatności do spożycia. Ważne jest jednak to, aby ugotowane próżniowo produkty przez cały czas znajdowały się w woreczku (nie należy go otwierać).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Gastrosilesia.