Skip to content Skip to footer

Gry komputerowe – jak stworzyć dobry tytuł?

Tworzenie gier komputerowych jeszcze kilkanaście lat temu było czymś niezwykłym – wymagało poznania zasad programowania oraz uzyskania zatrudnienia w jednej z nielicznych, działających firm tworzących gry. Dzisiaj zadanie jest o tyle ułatwione, że firmy tworzące gry rozwijają się znacznie szybciej i każdego miesiąca powstają nowe. Jak jednak stworzyć dobry i grywalny tytuł, który zachwyci graczy?

Pomysł – najważniejszy jest pomysł!


Wbrew pozorom najważniejszy w przypadku każdej gry komputerowej jest dobry i innowacyjny pomysł. Co prawda każdy game developer – http://ifun4all.com/ doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry pomysł można łatwo zepsuć poprzez nieodpowiednie kodowanie, jednak słabego pomysłu i braku „nowości” nie obroni się nawet najlepszym kodowaniem i jakością użytej grafiki 3D. Przed wdrożeniem pomysłu warto przedstawić go przynajmniej kilku, kilkunastu osobom i sprawdzić, czy w ogóle będzie „chwytliwy”.

Firma tworząca gry


Samodzielne stworzenie zaawansowanego tytułu należy do rzeczy niemalże niemożliwych. Wynika to przede wszystkim z ilości czasu, który należałoby poświęcić na prace nad danym tytułem. Warto w tym miejscu podkreślić i zaznaczyć, że wszystkie wiodące firmy zajmujące się tworzeniem gier zatrudniają obecnie przynajmniej kilkunastu programistów oraz osoby odpowiadające za merytoryczne wsparcie zespołu. Jeżeli dodamy do tego osoby odpowiedzialne za kontakt z mediami czy PR, zespół z powodzeniem może liczyć nawet kilkaset osób!

Game developer – czy to praca dla każdego?


Czy jednak rzeczywiście tworzenie gier komputerowych jest pracą dla każdego? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od naszej indywidualnej motywacji popartej umiejętnościami programistycznymi oraz pracą w zespole. Należy pamiętać o tym, że stworzenie dobrego i grywalnego tytułu to miesiące ciężkiej pracy całego zespołu game developera i licznych poprawek wynikających z popełnionych błędów w kodzie gry bądź też nieprzewidzianych sytuacji, które wskażą pierwsi gracze.

To nie jest takie proste, jak się wydaje!


Podsumowując, tworzenie gier komputerowych nie jest tak prostym zadaniem, jak może wydawać się wielu początkującym programistom. Wbrew pozorom za tworzenie aplikacji, w tym również gier, powinny brać się osoby z doświadczeniem, które potrafią w pewnym stopniu przewidzieć upodobania graczy i myśleć niezwykle przyszłościowo – efekt prac będzie widać dopiero po wielu miesiącach spędzonych przed komputerem.