Skip to content Skip to footer

Do czego dokładnie jest wykorzystywany druk sublimacyjny?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zjawisko sublimacji zmieniło praktycznie całą branżę poligraficzną. Dzięki niemu powstają niezwykłe ekologiczne produkty, których wyznacznikiem są: prostota, oryginalność oraz przystępna cena. Należy mieć świadomość, że nadruk sublimacyjny jest obecnie wykorzystywany bez względu na rodzaj tworzywa. Sublimacja polega w skrócie na przemianie fazowej bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w gazowy z pominięciem stanu ciekłego.

Jakie zalety ma druk sublimacyjny na tkaninie?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianego rozwiązania trzeba zaliczyć trwałość. Jak wiadomo bardzo duża liczba druków ma tendencję do ścierania się po pierwszym praniu. Tracą tym samym pierwotny wygląd. Druk sublimacyjny na tkaninie eliminuje ten problem. Można mieć więc całkowitą pewność, że Nadruk sublimacyjny pozostanie nienaruszony.

Kolejną bardzo istotną cechą jest odporność na zmienną temperaturę. Mróz i śnieg nie będą miały żadnego wpływu na nadruk sublimacyjny. Następną zaletą jest wysoka jakość i oryginalność wyrobu. Przedsiębiorstwa, które są zainteresowane posiadaniem profesjonalnych gadżetów powinny postawić na wspomniane rozwiązanie. Sublimacja umożliwi bowiem uzyskać nie tylko wyraziste kolory, ale również bardzo czytelne detale. Drukowanie sublimacyjne jest także bardzo wydajne. Możliwe jest zatem ponoszenie stosunkowo małych kosztów przy bardzo małym nakładzie.

Jakie parametry mają wpływ na nadruk sublimacyjny?

Istotnym elementem sublimacji jest bardzo wysoka temperatura. W zdecydowanej większości przypadków oscyluje w przedziale od 160 do 180 stopni Celsjusza. Nadruk sublimacyjny wymaga także czasu. W tym przypadku chodzi nie tylko o fazę związaną z przemianą ze stanu stałego w gazowy, ale również sam proces wysychania nadruku. Na drukowanie sublimacyjne ogromne oddziaływanie ma ciśnienie. Godny uwagi jest fakt, że im docisk będzie mocniejszy, tym jakość omawianego druku wyższa.

Rekomendowane jest zatem postawienie na najwyższą możliwą jakość sprzętu przeznaczonego do drukowania sublimacyjnego. Przy podejmowaniu decyzji zakupu nie należy sugerować się jedynie ceną sprzętu. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek ceny do jakości.