Skip to content Skip to footer

Dla kogo jest system SCADA?

Systemy SCADA cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych systemach komputerowych, które wykorzystywane są do zwiększania wydajności produkcji.

Dla kogo system SCADA jest dobrym wyborem?

Nowoczesny system SCADA jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą usprawnić i zoptymalizować procesy. Oprogramowanie w dzisiejszych czasach wdrażane jest przede wszystkim przez zakłady i przedsiębiorstwa. Opisywany system doskonale nadaje się nie tylko do linii produkcyjnych, ale również do maszyn. Jest to podstawowe narzędzie wśród procesów ciągłych. System wykorzystywany jest między innymi w elektrowniach, stacjach wody i oczyszczalniach.

System SCADA na szeroką skalę wdrażany jest w nowych instalacjach, gdzie jak powszechnie wiadomo występuje bardzo duża ilość poszczególnych procesów przemysłowych. Olbrzymia popularność w dużej mierze wynika z mocno rozbudowanej funkcjonalności i doskonałej optymalizacji procesów. W dużej mierze to właśnie dzięki systemowi SCADA można stworzyć niezawodny w produkcji system informatyczny. Dzięki bezpośredniej integracji ze sterownikami PLC można otrzymać wszystkie dane w czasie rzeczywistym. Zgromadzone dane można następnie przesyłać do baz danych.

W czym może pomóc system?

Głównym zadaniem systemu SCADA jest oczywiście usprawnienie poszczególnych procesów produkcyjnych. Działanie systemu w dużym skrócie mówiąc opiera się na współpracy z elementami automatyki, które są zaimplementowane w procesie wcześniej.

Oprogramowanie SCADA odnajduje swoje właściwe miejsce pomiędzy urządzeniami wykonawczymi, pomiarowymi i sterującymi, a głównym operatorem maszyn. System działa oczywiście w łańcuchu urządzeń i co najważniejsze umożliwia zintegrowanie wielu sterowników PLC.

System SCADA doskonale sprawdzi się nie tylko w produkcji, ale również w automatyce budowlanej, czy też w ekologii. Przed wdrożeniem systemu należy poważnie zastanowić się nad zakresem i potrzebami poszczególnych użytkowników. Z praktycznego punktu widzenia system SCADA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zbieranie danych, prowadzenie nadzoru, alarmowanie i kontrolowanie procesu.