Skip to content Skip to footer

Czyszczenie okapu kuchennego

Na powierzchni okapu kuchennego lubią osadzać się kurz, tłuszcz i inne zabrudzenia, a że rzadko kto tam zagląda, później okazują się one niezwykle trudne do usunięcia. Czy Voiger spray sobie z nimi poradzi, czy może lepiej sięgnąć po mieszankę sody i octu? No i jak w ogóle powinno się dbać o kuchenny okap?

Regularność w sprzątaniu

Tę właściwą częstotliwość czyszczenia najciężej utrzymać, ale jest ona niezbędna, bo bez niej plamy będą zasychać i wnikać w materiał, przez co później nie będzie dało się ich usunąć w stu procentach.

Najlepiej trzymać się zasady, by po prostu przecierać okap po jego każdym użyciu, zwłaszcza jeśli widać będzie na nim jakiekolwiek plamy ze smażenia czy gotowania. Wtedy można go przemyć zwykłą wodą i wytrzeć do sucha. Raz w tygodniu warto przeprowadzić bardziej gruntowne czyszczenie i zastosować Voiger spray.

Domowe środki czyszczące

Jeżeli zabrudzenia nie są jakieś silne, najprawdopodobniej zwykły roztwór z wody i płynu do mycia naczyń spokojnie sobie z nimi poradzi. Wystarczy przemyć nim okap, a następnie raz jeszcze przetrzeć go szmatką namoczoną samą wodą i na zakończenie wytrzeć do sucha. To tyle!

W przypadku cięższych i poważniejszych zabrudzeń dobrym pomysłem będzie zastosowanie czyszczącej papki wykonanej z sody oczyszczonej. Kilka łyżek sody należy zalać minimalną ilością wody i wymieszać. Przygotowaną pastę można nałożyć na plamy i zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć okap na mokro.

Specjalistyczna chemia

Mimo wszystko gotowe preparaty do czyszczenia, takie jak Voiger spray, są prostsze w użyciu i wygodniejsze, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką, by użyć ich wtedy, gdy np. nie będzie czasu na wykonywanie sodowej pasty. Chemia gospodarcza na ogół działa też silniej i ponadto ma właściwości antybakteryjne, co też jest ważne.

Jeżeli nawet po zastosowaniu sprayu Voiger na okapie występują zacieki, warto raz jeszcze go przetrzeć, tym razem samym płynem do mycia okien. Świetnie radzi sobie on z błyszczącymi powierzchniami. Pozwala uniknąć mało estetycznych smug.