Woda, która płynie z kranu, zazwyczaj nie budzi większych emocji. Jest stałym elementem funkcjonowania w życiu codziennym. Pod wodą myjemy ręce, kąpiemy się, płuczemy warzywa i owoce, a czasem pijemy ją bezpośrednio by ukoić pragnienie. Czy jednak zawsze jest ona zdrowa? Czy monitoring zanieczyszczenia wód w prywatnych gospodarstwach domowych jest konieczny?
Czysta woda vs brudna woda
Czystą wodę można łatwo zidentyfikować. Jest klarowna, bezbarwna i pozbawiona zapachu. Czasem jednak zdarza się, że ciesz lecąca z kranu ma znacząco inną barwę lub zapach. Nauczeni ludowymi poradami, często odkręcamy kurek mocniej, zwiększając ciśnienie przepływu i czekamy, aż strumień osiągnie „zdrowy” kolor. Zabrudzenia i zmiana zapachu wody mogą być jednak sygnałem, podpowiadającym o możliwościach wystąpienia zanieczyszczeń lub bakterii w ujęciu cieczy. Monitoring zanieczyszczenia wód może okazać się kluczową czynnością, prowadzącą do zdiagnozowania podłoża problemu.
Co w wodzie może szkodzić?
Woda może być niebezpieczna dla zdrowia, wówczas, kiedy posiada liczne związki, szkodzące prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Jeśli woda ma metaliczny smak i pozostawia na naczyniach żółtobrązowe zacieki, może to świadczyć o nadmiarze żelaza i manganu, które zaburzają pracę układu krążenia, oraz w nieestetyczny sposób osadzają się na zębach, tworząc próchnicę. Odwrotną sytuacją jest nadmiar zawartego w wodzie fluoru. Wydawać by się mogło, że jest to składnik chroniący zęby przed próchnicą, ale jego wysokie stężenie prowadzi do podatności organizmu na choroby nowotworowe. Niekorzystne są także fenole i szczepy bakteriologiczne, które wywołują liczne reakcje alergiczne, podrażniają skórę, oraz prowadzą do rozległych infekcji i chorób.
Woda powierzona specjalistom
Monitoring zanieczyszczenia wód jest jedynym, miarodajnym i czytelnym obrazem jakości używanej cieczy. Laboratoria prywatne lub działające w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej są wyposażone w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu możliwa jest wiarygodna diagnoza stanu używanej wody. Samodzielne domniemania na temat przejrzystości, koloru i zapachu nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chce się właściwie zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Nawet jeśli wyniki badań stanu wód nie będą zadowalające, to rynek oferuje szereg, indywidualnych rozwiązań, które poprawiają jakość cieczy w kranach. Należą do nich między innymi opatentowane i certyfikowane filtry, dzięki którym domowa woda smakuje i jest zdrowa.