Skip to content Skip to footer

Alkomat internetowy – pomoc dla kierowców

Kierowcy coraz bardziej świadomie rezygnują z alkoholu. Niektórzy z nich zanim wyruszą w podróż sięgają po profesjonalne alkomaty, które upewniają ich, że od ostatniego wypitego kieliszka alkoholu upłynęło odpowiednio dużo czasu, aby w organizmie kierowcy nie było śladów po wieczornej imprezie. Jednak nie każdy z kierowców posiada własny alkomat, który pokazałby faktyczny stan trzeźwości. Dlatego pomocny może być wirtualny alkomat, dostępny online i z każdego urządzenia.

Co pokazuje alkomat online


W odróżnieniu od tradycyjnego alkomatu alkomat internetowy operuje jedynie na danych, jakie wprowadzi użytkownik. Nie ma bowiem możliwości, aby wirtualnie zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Udostępnione online narzędzie pozwala jednak na dość precyzyjne określenie poziomu trzeźwości kierowcy w zależności od wprowadzonych danych. Alkomat internetowy podaje wyliczenia oparte o płeć, wzrost i wagę osoby wprowadzającej takie dane. Teoretycznie im większa masa ciała, tym szybszy jest rozkład alkoholu, podobnie szybciej alkohol jest rozkładany przez mężczyzn. Na ostateczny wynik duży wpływ ma ilość spożytego alkoholu, którą się podaje w ml oraz od rodzaju wypitego alkoholu, ważna jest także liczba godzin, jakie upłynęły pomiędzy pomiarem a ostatnim kieliszkiem wypitego alkoholu.

Wskaźniki alkomatu online


Alkomat z internetu pokazuje nie tylko stan obecnej trzeźwości (oczywiście jest to stan teoretyczny), ale również wskazuje, przez ile godzin użytkownik będzie trzeźwiał, aż jego organizm osiągnie stan całkowitej trzeźwości. Także wskaźniki, jakie widzi użytkownik, mogą się różnić. Oczywiście najbardziej pożądany jest stan absolutnej trzeźwości, jednak za równie dobry można uznać stan trzeźwości oznaczający, że w organizmie użytkownika znajduje się nie więcej niż 0,02 promila alkoholu. Kolejny przedział (do 0,05 promila) oznacza stan wskazujący, po którego przekroczeniu użytkownik jest w stanie nietrzeźwości. Przekroczenie poziomu 2,5 promila wskazuje na stan upojenia alkoholowego.

Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej precyzyjne dane nie są w stanie podać dokładnego stężenia alkoholu we krwi, zwłaszcza w przypadku, gdy od wypicia ostatniej porcji alkoholu do godziny badania upłynęło niewiele czasu. Wirtualny alkomat działa w oparciu o dane matematyczne co oznacza, że pokazuje on stan spożycia według pewnych średnich. Mimo to wskazania alkomatu online są bardzo wiarygodne, choć nie uwzględniają indywidualnego tempa rozkładania alkoholu we krwi.