Skip to content Skip to footer

Z jakiego materiału wybrać radiatory przemysłowe?

Aby wybrać wysokiej jakości radiatory przemysłowe należy zwrócić uwagę nie tylko na ich kształt, rozmiar i cenę, ale również na jakość wykonania. W dużej mierze to właśnie od zastosowanych materiałów zależy wydajność, skuteczność i żywotność radiatorów.

Aluminium czy miedź?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość producentów stawia na aluminiowe i miedziane radiatory przemysłowe, dlatego też tym bardziej warto poznać największe wady i zalety obu rozwiązań. Konstrukcje aluminiowe są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowanie. Ich sporym atutem jest również to, że oferują dość przyzwoite odprowadzanie ciepła.

Jeżeli chodzi o konkurencyjne radiatory miedziano-aluminiowe, to są one nieco droższym rozwiązaniem. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że wraz z wyższą ceną w parze idzie ich zdecydowanie wyższa wydajność. Mieszanka miedziano-aluminiowa wykorzystywana jest przede wszystkim do mocno podkręconych procesorów.

Nowością na rynku są radiatory niklowane, które pod względem wydajności dorównują powyżej opisanym radiatorom aluminiowo-miedzianym. Niklowane akumulatory są doskonałym wyborem dla tych osób, które zwracają szczególną uwagę na walory estetyczne. Warto wspomnieć również o tym, że nikiel jest materiałem odpornym chemicznie, dzięki czemu znacząco hamuje utlenianie miedzi.

Jak to działa?

Mechanizm działania nowoczesnych radiatorów przemysłowych wbrew pozorom jest bardzo prosty. Rozgrzane jądro procesora automatycznie przekazuje ciepło bezpośrednio do IHS, gdzie odbierane jest przez podstawkę radiatora rozchodząc się na całej jego powierzchni. W zadaniu tym bardzo często pomagają specjalne rurki cieplne, które mogą być wypełnione nie tylko specjalną cieczą, ale również gazem. Ciepło transportowane jest dzięki zjawisku konwekcji.

Pozostały etap odprowadzania ciepła zależy oczywiście od tego, czy mamy do czynienia z chłodzeniem pasywnym lub aktywnym. Jeżeli chodzi o radiatory przemysłowe pasywne, to obieg powietrz w obudowie automatycznie schładza sam radiator. Przy chłodzeniu aktywnym ruch jest wymuszany przez dodatkowy wentylator. Warto wspomnieć także o tym, że w dzisiejszych czasach można postawić nie tylko na chłodzenie powietrzem, ale również na niezawodne chłodzenie wodne.

Radiatory przemysłowe znajdziesz w ofercie Elektronika.mcc.pl.