Skip to content Skip to footer

Roboty kartezjańskie – optymalizacja procesów produkcyjnych

Przedsiębiorcy, którzy swój biznes opierają przede wszystkim na wytwarzaniu różnego rodzaju produktów na dużą skalę, szukają nowoczesnych rozwiązań, które zoptymalizują procesy wytwarzania, pakowania czy pozycjonowania. Dzięki temu produkcja może być prawie całkowicie zautomatyzowana, a to przekłada się również na duże oszczędności.

Roboty przemysłowe, które przyspieszają procesy produkcyjne

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań technologicznych są roboty kartezjańskie. Są to roboty przemysłowe, a ich główną cechą jest ruch, który odbywa się kilku osiach liniowych podczas różnorodnych procesów produkcyjnych. Jest to niezwykle pomoce rozwiązanie, ponieważ czynności, które musiały odbywa się przy pomocy ludzkich rąk czy nóg, zostają zautomatyzowane przez specjalistyczne urządzenia.

Roboty kartezjańskie zastosowane w większości już zakładów produkcyjnych optymalizują czas pracy, ograniczają wkład ludzki, a do tego są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Są więc niezastąpionymi urządzeniami na bardzo wielu etapach produkcji.

Główne obszary zastosowania

Tego rodzaju roboty kartezjańskie są między innymi wygodnym rozwiązaniem do przenoszenia różnorakich materiałów na liniach produkcyjnych, wykorzystywane są także na etapach pakowania, dozowania, transportu pojedynczych elementów lub większych ładunków. Stosuje się je w zakresie pozycjonowania, skanowania oraz jako stanowiska pomiarowe.

Roboty kartezjańskie podnoszą, układają, przenoszą, montują, tną, grawerują, obrabiają, pakują, służą jako plotery i mają jeszcze inne różnorodne zastosowania. Są obecne na etapach produkcji, kontroli, pakowania czy skanowania.

Właściwości robotów kartezjańskich

Ich wielowymiarowy ruch pozwala wśród nich wyróżnić kilka rodzajów. Istnieją więc roboty kartezjańskie liniowe, niskoprofilowe oraz przestrzenne. Opierają się na nieco innym systemie pracy. Na przykład liniowe stosowane są w pionowych płaszczyznach roboczych.

Niskoprofilowe roboty kartezjańskie charakteryzują się ruchem XY, a przestrzenne, których główną cechą są trzy osie, jest realizowany na zasadzie XYZ. Jest to niewątpliwie praktyczne i wygodne rozwiązanie, które usprawnia procesy produkcyjne na wielu etapach i pozwala zredukować ilość pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.