Skip to content Skip to footer

Jakie zalewy do elektroniki?

Zalewy do elektroniki pełnią rolę ochronną. Stanowią one zabezpieczenie przed temperaturą oraz środkami chemicznymi. Ważne jest, aby zostały prawidłowo dobrane do miejsca eksploatacji. Często spotykane są zalewy silikonowe, które posiadają wiele zalet. Oczywiście nie sprawdzą się one w absolutnie każdym przypadku, jednak zapewniają szeroki zakres zastosowań. Zazwyczaj stosowane są silikony kondensacyjne oraz addycyjne.

Ekonomiczne w zakupie silikony kondensacyjne

Silikony kondensacyjne to relatywnie tanie silikony kondensacyjne, które są powszechnie wykorzystywane. Ich stosowanie jest niezwykle wygodne, co także stanowi atut. W dużej mierze wynika to z faktu, że dość łatwo jest utrzymać prawidłowe proporcje mieszania. Trudno popełnić błąd, który prowadziłby do zmarnowania materiału.

Omawiane zalewy do elektroniki utwardzają się niezależnie od zalewanych komponentów. Nie są wrażliwe na tzw. „trucizny katalizatora”. Wiadomym jest, że posiadają one pewne minusy. Podczas utwardzania wytwarzają produkty uboczne, co uniemożliwia szczelne zamknięcie obudowy. Bardzo ważna jest efektywna wentylacja. Jeśli dojdzie do szczelnego zamknięcia „na siłę”, to po podgrzaniu może zajść odwrócenie reakcji. Silikon powróci do stanu płynnego.

Silikony addycyjne niewydzielające produktów ubocznych

Addycyjne zalewy do elektroniki nie wydzielają produktów ubocznych podczas utwardzania, co stanowi najważniejszą zaletę. Niestety są one dość drogie w zakupie, więc cena może stanowić spory minus. Pomimo tego cieszą się one dużą popularnością. Wśród nich można znaleźć żele silikonowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku wrażliwych komponentów. Kolejnym plusem jest wysoki poziom szczelności. Żelowe zalewy do elektroniki minimalizują ryzyko przedostanie się wilgoci, a także uszkodzenia podzespołów.

Żele silikonowe to zalewy do elektroniki, które nie posiadają zbyt dobrych właściwości mechanicznych. Właśnie dlatego nie będą one odpowiednie w absolutnie każdym przypadku. Silikony mają postać dwóch płynnych komponentów, które należy ze sobą zmieszać. W trakcie utwardzania zmienia się konsystencja. Stają się podobne do galaretki lub budyniu. Znakomita penetracja sprawia, że przenikają nawet do najmniejszych zakamarków.

Zalewy do elektroniki dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.