Skip to content Skip to footer

Przestery gitarowe

Każdy gitarzysta, niezależnie od poziomu zaawansowania powinien zdecydować się na przester, który sprawi, że gra będzie ciekawsza, dźwięki z gitary będą unosiły się świeższe, barwniejsze, a odpowiednie efekty będą współgrały z muzyką, którą gramy na co dzień. Trzeba pamiętać, że wybór przesteru to nie tak łatwa rzecz, ale też nie jest skomplikowana. Należy tylko pamiętać o kilku punktach.

Wybieranie przesteru gitarowego

Nie jest łatwo wybrać dobry przester gitarowy, zwłaszcza jeśli jesteśmy jeszcze na początku drogi jako gitarzyści. Należy pamiętać, że nie powinno się tego kupować bez osobistego testowania z gitarą w ręku. Sam opis produktu to za mało, aby zdecydować się na ten jeden, bo jego jakość na miejscu może okazać się rozczarowaniem w późniejszym czasie. Trzeba zatem poszukać dobrego sklepu muzycznego z doświadczonymi muzykami, najlepiej gitarzystami jako doradcami. Przesterów jest sporo na rynku, dlatego trzeba też poznać ich typy.

Jakie typy przesterów mamy na rynku?

Pierwszym typem, na jaki warto zwrócić uwagę to ten, który określa się jako najbardziej uniwersalny. Jest to distortion. Dzięki niemu można uzyskać twarde brzmienie, takie chropowate, które nada naszej muzyce nieco pazura, ale też masywnych tonów. Z chęcią mogą go używać gitarzyści metalowi, alternatywni i rockowi. Kolejny przester gitarowy to overdrive. Określa się go miękki, delikatniejszym, cieplejszym, które nazywa się nasyconym przesterowaniem. Mogą się nim zainteresować gitarzyści grający bluesa, rock’n’rolla, a także muzykę pop. Kolejny rodzaj to fuzz. Te przestery określane są jako wydające charczący, bzyczący dźwięk, o okrojonym zakresie pasma. Nadaje się do używania jeśli gramy klasycznego rocka i bluesa, a także muzykę alternatywną. Mogą nim również zainteresować się gitarzyści metalowi.

Testowanie efektu przesterowania

Sprawdzanie czy efekt przesterowania jest godny uwagi i czy sprawdzi się w naszym wypadku to jest dość trudna sprawa. Trzeba najpierw sprawdzić wzmocnienie, aby upewnić się czy głośność jest taka sama przy włączonym i wyłączonym efekcie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to czy uruchamianie kostki ma jakiś wpływ na dźwięk gitary. Może zdarzyć się tak, że kręcenie regulatorem w prawo i lewo uwydatni momenty, gdzie ten dźwięk jest niesłyszalny lub zamazany, co już jest argumentem do zrezygnowania z danej kostki. Przestery mają pomagać gitarzyście, uwydatniać dźwięk, a nie go psuć lub niweczyć. Trzeba też dobrać sprzęt do zapotrzebowania, czyli do rodzaju muzyki, który chcemy grać.