Skip to content Skip to footer

Barszcz, konfitura czy sok? Pomysły na potrawy z buraków

Miłośnicy gotowania są zgodni co do tego, że buraki powoli wracają do łask. Przez wiele lat uważany za warzywo biednych warstw społecznych, dziś burak jest elementem wielu wykwintnych dań. Oprócz tego coraz więcej osób przekonuje się o wszechstronności buraka, z którego naprawdę można przyrządzić wiele przepysznych potraw.

Burak – król zup

Z buraka przyrządzić można niemal każdy rodzaj zupy. Od bezmięsnego wigilijnego barszczu, poprzez barszcz czerwony na rosole, po barszcz ukraiński i zupy krem. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością. Są bowiem nie tylko pyszne, ale także niesamowicie zdrowie. Podobnie zresztą jak tradycyjny czerwony barszcz.

Barszcz czerwony na rosole jest zupą, którą możemy przyrządzać w ciągu całego roku, choć najlepiej sprawdzi się on w okresie jesienno-zimowym. Połączenie rosołu i zakwasu buraczanego stanowić będzie dla nas bogate źródło składników odżywczych, które wzmocnią nasz organizm. Nieco mniej popularny jest barszcz czerwony po ukraińsku z dodatkiem kaszy i fasoli. Ta potrawa jest dużo bliższa mieszkańcom Wschodnich Kresów. Z kolei barszcz wigilijny powinien, według tradycji, zostać przygotowany bez dodatku mięsnego wywaru.

Konfitury, pasty i hummus z buraka

Choć do tej pory buraki znajdowały zastosowanie głównie w zupach, w ostatnim czasie coraz więcej osób postanawia nieco poeksperymentować z tym warzywem. Bardzo ciekawym efektem tych eksperymentów jest na przykład wytrawna konfitura z buraka, którą podaje się jako dodatek do śledzi.

Ciekawą opcją są także wszelkiego rodzaju pasty kanapkowe na bazie buraka z dodatkiem innych warzyw i świeżych ziół. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się także buraczany hummus, który jest świetnym dodatkiem do tostów.

Sałatki i soki z buraka

Osoby, które przeprowadzają detoks organizmu, powinny zainteresować się burakami. Wszelkiego rodzaju barszcze czerwone, zarówno na rosole, jak i w wersji wege, zawierają ogromne pokłady składników odżywczych. Świeżo wyciskane soki z buraka posiadają jeszcze więcej właściwości oczyszczających. Trzeba jednak pamiętać, że soku ze świeżego buraka nie powinniśmy pić od razu, a dopiero po kilku godzinach od jego wyciśnięcia. Dobrym pomysłem jest także połączenie buraka z innymi warzywami, na przykład z marchwią bądź selerem.

Cienkie plastry z buraków coraz częściej można spotkać we wszelkiego rodzaju sałatkach. Sałatki z dodatkiem tego warzywa zachwycają bogactwem smaków, a dodatkowo są niezwykle zdrowe. Prawdziwym hitem w ostatnim czasie jest carpaccio z buraka. To warzywo świetnie zastępuje pomidory, których smak w okresie zimowym, zwykle nie jest zachwycający.