Skip to content Skip to footer

3 pomysły na pyszne i proste przetwory z buraków

W polskiej kuchni buraki goszczą od lat, a wręcz można powiedzieć, że są one jednym z naszych narodowych warzyw. Warto je jeść z uwagi na ich smak, wartości odżywcze oraz wszechstronność. Przy wykorzystaniu poniższych trzech pomysłów na przetwory z buraków każdy będzie w stanie wyczarować buraczane smakołyki, idealne do spożycia o każdej porze.

1. Tarte buraczki do obiadu

Bardzo często goszczą w roli warzywnego dodatku do typowego polskiego obiadu, złożonego z kawałka mięsa oraz ziemniaków. Do ich wykonania potrzeba trzech kilogramów buraków, mniej więcej pół szklanki octu spirytusowego, 120 gramów białego cukru i kopiastą łyżkę soli.

Buraki należy umyć i ugotować do miękkości, a następnie po ostygnięciu zetrzeć na tarce o średnich grubszych oczkach i uzupełnić octem, cukrem oraz solą. Pod dokładnym wymieszaniu składników masę należy przełożyć do słoików, zakręcić i zapasteryzować, a potem przechowywać w chłodnym miejscu.

2. Buraczany zakwas

Myśląc o przetworach z buraków, zwykle ma się przed oczami buraczane wiórki lub sałatki, podczas gdy jeszcze lepszym pomysłem będzie przygotowanie zakwasu, który później posłuży do wykonania tradycyjnego barszczu, soków czy nawet kompotu. Do wykonania zakwasu potrzeba: pół kilograma buraków, trzy listy wody, kilka ząbków czosnku, trzy listki laurowe, ziele angielskie, ziarna szarego pieprzu oraz sól.

Umyte i pokrojone w plastry buraki należy umieścić w dużym słoju wraz z czosnkiem i zalać wodą wymieszaną z solą. Naczynie przykryć ściereczką i związać gumką, a następnie odłożyć na bok i doglądać przez tydzień, każdego dnia zbierając warstwę piany i mieszając roztwór. Po tygodniu słoik można zakręcić i odstawić do spiżarki. Właściwie przechowywane przetwory z buraków nadają się do użycia przez kolejnych kilka miesięcy.

3. Jabłczano-buraczany kompot

Jeżeli jednak nie przepada się za typowo wytrawnymi smakami, nic nie stoi na przeszkodzie, by powiedzieć tak słodkim przetworom z buraków. Do wykonania kompotu potrzeba czterech jabłek, kilku łyżek soku z buraka, litra wody oraz odrobiny cynamonu.

Wszystkie składniki należy gotować razem w garnku mniej więcej przez pół godziny. Jeżeli lubi woli się gładkie kompoty, gotowy roztwór można przelać przez sitko, a następnie spożywać od razu na ciepło lub po przestygnięciu na zimno.