Skip to content Skip to footer

Jak polepszyć wydajność wentylacji?

Wentylacja ma za zadanie usuwać z pomieszczeń zużyte powietrze. Dzięki niej czujemy się lepiej, ponieważ oddychamy większą ilością tlenu, a mniejszą dwutlenku węgla, który zostaje usunięty poza budynek. Dodatkowo pomaga ona niwelować brzydkie zapachy w toalecie, a także usuwać parę wodną w czasie gotowania. Czasami jednak wydajność instalacji wentylacyjnej nie jest na odpowiednim poziomie.

Dlaczego wentylacja działa słabo?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak działa typowa instalacja usuwająca powietrze z domu lub mieszkania. W pomieszczeniu (najczęściej kuchnia i łazienka) znajduje się kratka wywiewna, która połączona jest pionowym przewodem z wywietrznikiem na dachu. Wentylacja grawitacyjna, ponieważ taką wykorzystuje się najczęściej, działa tylko i wyłącznie dzięki różnicy w temperaturze, a zarazem gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz. Dlatego zwłaszcza latem, gdy niejednokrotnie w środku jest chłodniej niż na zewnątrz, ruch powietrza w przewodach praktycznie zanika.

Tani sposób na rozwiązanie problemu

Brak dobrego działania wentylacji grawitacyjnej powoduje, że w łazience długo utrzymują się nieprzyjemne zapachy, a para wodna powstała podczas gotowania rozchodzi się na całe mieszkanie. Dodatkowo gromadzenie się dużego stężenia dwutlenku węgla i spadająca ilość tlenu powoduje, że stajemy się zmęczeni, ospali, odczuwamy ból głowy. Na szczęście problem ten można tanio rozwiązać, stosując wentylację mechaniczną. Wymaga to tylko niewielkiej przeróbki istniejącej instalacji.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Ten typ instalacji wykorzystuje dokładnie te same kratki, przewody oraz nasady kominowe, których używała Wentylacja grawitacyjna. Jedyną różnicą jest instalacja elektrycznego wentylatora lub dmuchawy, które będą przez cały czas wymuszać ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych. W handlu bez problemu zakupimy kratkę z wbudowanym wentylatorem, którą wystarczy tylko zamontować w miejsce tej zwykłej i podłączyć prąd. Bardziej profesjonalne rozwiązania wykorzystują elektryczne wyciągi, które montuje się najczęściej na strychu lub na dachu.