Skip to content Skip to footer

Pomoc prawna w Polsce

Na pewno każdy słyszał o wielomilionowych odszkodowaniach wypłacanych Amerykanom przez firmy tytoniowe, farmaceutyczne, szpitale. U nas takie wypadki są sporadyczne, a sprawy ciągną się przez kilka lat.

Dlaczego Amerykanie powszechnie korzystają z pomocy prawnej a Polacy sporadycznie?

Przeciętny Amerykanin korzysta z pomocy prawnika kilkanaście razy w roku. Najczęściej zatrudnia stałą kancelarię obsługującą wszystkie jego sprawy. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ buduje wzajemne relacje i zaufanie. Istnieje szereg kancelarii, które specjalizują się w określonych sprawach, np. popularnych pozwach zbiorowych.

W Polsce, mimo dużego zapotrzebowania na pomoc prawną (87% deklaruje, że potrzebuje jej raz w roku), korzysta z niej niewielki procent.

Główną barierą wydają się być koszty usług prawniczych, ale w rzeczywistości jest to słaba edukacja w zakresie przysługujących praw i możliwości ich dochodzenia.

Jakie sprawy może załatwić kancelaria adwokacka w Katowicach?

W zasadzie można odpowiedzieć, że wszystkie, ale pod warunkiem, że dobrze ją wybierzemy. Wszystkie kancelarie adwokackie w Katowicach zajmują się sprawami majątkowymi, rodzinnymi (alimenty, opieka nad dzieckiem), ubezpieczeniowymi i umowami. Jednak nie każda kancelaria adwokacka w Katowicach podejmie się sprawy kryminalnej o zabójstwo, handel narkotykami czy przemyt. W tych przypadkach potrzebny będzie adwokat z odpowiednim doświadczeniem.

Jeszcze trudniejsze są sprawy przeciwko dużym instytucjom zatrudniającym prawników na etacie, np. ZUS, US, szpitale. W takich przypadkach najlepiej poradzi sobie renomowana kancelaria adwokacka w Katowicach z dużym doświadczeniem. Oczywiście będzie droższa niż tania konkurencja, ale możemy liczyć, że wykorzysta wszystkie dostępne środki, włącznie ze skargą do Trybunału w Strasburgu.

Co zrobić, żeby wygrać?

Przede wszystkim trzeba mieć zaufania do prawnika z kancelarii adwokackiej w Katowicach. To pomoże mu obrać odpowiednią strategię podczas postępowania sądowego. Sprawą kluczową jest także zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i zgromadzenie wszelkich dowodów w sprawie. W sądzie wszystko musi być poparte konkretami. Niestety w naszych sądach to pozwany lub oskarżony musi udowadniać, że jest niewinny.

Nie należy adwokata dopingować i pouczać. Czasami może się nam wydawać, że nic nie robi. Prokurator wytacza kolejne argumenty, a adwokat milczy lub zgłasza drobne wnioski. To bardzo dobra strategia, najważniejsze zostawia na koniec w mowie końcowej, gdy prokurator nie ma już możliwości przedstawienia nowych dowodów.