Skip to content Skip to footer

Plan sprzedaży – sposób na poprawę funkcjonowania firmy

Przemyślany i dobrze napisany plan sprzedaży to gwarancja sukcesu w firmie. Zastosowanie go w praktyce pozwoli na poprawę jakości usług oraz zwiększenie wydajności. O czym trzeba pamiętać, tworząc plany sprzedażowe?

W jaki celu powstaje plan sprzedaży?

Prawidłowo sporządzony Plan sprzedaży przede wszystkim określa cele handlowców. Daje jasne wytyczne do kogo kierowana jest oferta firmy i na jakich klientach zależy przedsiębiorcy. Koniecznie trzeba również określić grupę klientów, która nie jest w kręgu zainteresowania firmy, dzięki temu handlowiec nie będzie tracił czasu na kontakty z osobami, którzy nigdy nie zainteresują się ofertą firmy.

Warto również pamiętać, że plan sprzedaży powinien zawierać konkretne wytyczne, jak osiągnąć zamierzone cele. Trzeba pamiętać, że nie jest to dokument, który przeznaczony jest wyłącznie dla działu handlowego, ale dla całej firmy. Warto wykorzystać ogólnie dostępne szablony, by plan sprzedaży był jasny i czytelny. Inne działy, dzięki przejrzystym planom, będą wiedziały jak wspierać handlowców.

Co powinien zawierać plan sprzedaży?

Dobry plan sprzedaży powinien zawierać wiele informacji, które pozornie nie są związane z zagadnieniem sprzedaży. Koniecznie trzeba opisać, czym jest firma, jaka jest jej historia, czym się zajmuje i jakie artykuły sprzedaje.

W planie sprzedażowym powinny znaleźć się informacje jakie usługi i produkty są dla niej ważne. Dzięki temu klient pozyska podstawową wiedzę o firmie, z którą ma rozpocząć współpracę. Jest to bardzo ważne w trakcie pozyskiwania klientów w procesie sprzedaży B2B.

Tworząc plan sprzedaży należy również pamiętać, że muszą się w nim znaleźć informacje o otoczeniu rynkowym firmy. Należy przeanalizować działania konkurencji, działania związane z reklamą oraz pozyskiwaniem klientów.

Plany sprzedażowe muszą również zawierać opis narzędzi wykorzystanych w procesie sprzedaży. Powinny pojawić się szablony dokumentów, prezentacji sprzedaży czy e-maili. Bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania do usprawnienia pracy.

Kolejnym elementem planu sprzedaży jest budżet, który firma posiada na wykonanie poszczególnych działań. Jakie środki można przeznaczyć na szkolenia pracowników, reklamę, konferencje czy spotkania z potencjalnymi klientami? Odpowiedź na te pytania musi znaleźć się w planie sprzedażowym.