Skip to content Skip to footer

Jak sprawdzić przedsiębiorstwo przed przejęciem

W biznesie dzieje się wiele i nigdy nie jest nudno. Przedsiębiorstwa przekształcają się, łączą, aby w ten sposób rozwijać się i podbijać nowe rynki. Zanim jednak dojdzie do takich przetasowań, warto upewnić się, czy wchodzenie w bliższe relacje biznesowe ma sens. Dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszy się usługa nazywana z języka angielskiego due diligence. Warto zlecić ją i mieć pewność, że kupowane przedsiębiorstwo nie jest zadłużone, że jego kondycja finansowa jest odpowiednia, know-how wypracowane i przynoszące zyski.

O co chodzi z due diligence?

Kiedy firma popada w tarapaty czasami najlepszym wyjściem jest połączenie się z kimś, kto na rynku doskonale sobie radzi i rozwija się. Nie da się jednak ukryć, że biznes mający poważne problemy nie zawsze jest atrakcyjny dla kupca. Dlatego właśnie nie wszystkie informacje na temat kondycji firmy są przedstawiane, część z nich może być nawet zatajona, ukryta. Usługa due diligence to w pewien sposób detektywistyczna robota specjalistów z różnych branż, którzy badają przedsiębiorstwo wzdłuż i wszerz i wyciągają różne ważne informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy, który chce zainwestować pieniądze. Można zlecić wykonanie analizy finansowej, technicznej, prawnej, analizy posiadanych nieruchomości czy wreszcie sposobu zarządzania ludźmi. Zdobyte w ten sposób informacje są następnie przedstawione w formie raportu. Są niezwykle użyteczne dla potencjalnego kontrahenta i pomagają podjąć dobrą biznesową decyzję

Trafne biznesowe decyzja

W biznesie czasami trzeba podjąć ryzyko i zrobić coś jak podpowiada intuicja, jednak nie można kierować się tylko i wyłącznie sercem. Rozum jest tutaj również ważny. W końcu twardych liczb nie uda się oszukać i to na ich podstawie można ocenić, jaka jest rzeczywiście kondycja finansowa. Prawidłowo wykonane due diligence pozwala zatem na zgłębienie sytuacji firmy, co jest niezwykle pomocne między innymi w jej wycenie. To ostatni i niezbędne krok zanim przystąpi się do negocjacji. Wybór prawidłowego partnera realizującego tego typu usługę to zatem bardzo ważna sprawa. Na szczęście na rynku jest coraz więcej specjalistów wykonujących dokładne analizy przedsiębiorstw przed przejęciami i fuzjami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.