Żeby utrzymać auto w dobrej formie, trzeba o nie dbać. Nie jest to żadna odkrywcza teoria. Wszyscy o tym wiedzą… ale jak robić to w praktyce? Co robić, żeby cieszyć się dużym komfortem jazdy i równocześnie wpłynąć na to, by wartość samochodu nie spadała zbyt radykalnie?
Klimatyzacja
Konieczne jest dbanie o klimatyzację. Musi być ona nabijana oraz odkażana. Zanieczyszczona, może powodować choroby dróg oddechowych, złe samopoczucie oraz alergie. Pusta – nie spełnia swojej funkcji. Czynnik jest niezbędny, by klimatyzacja mogła działać chłodząco.
Z tego powodu należy ją regularnie czyścić i nabijać. Najlepiej robić to w renomowanym serwisie, takim jak effectserwis.pl. Można tam poprosić o dokonanie powyższych czynności oraz skorzystać z diagnostyki układu klimatyzacji samochodowej.
Wczesna diagnostyka pozwoli uniknąć poważniejszych awarii, takich jak wyciekanie czynnika chłodzącego lub problemy z wentylatorem kabiny.
Olej
Wymianę oleju silnikowego powinno przeprowadzać się, co 15 000 – 30 000 km lub roku. Przy jeżdżeniu, takim jakiego wymaga życie w mieście – krótkie dystanse, częste zatrzymywanie się i ruszanie, wymiany powinno się przeprowadzać nawet częściej.
Wymaga tego higiena silnika. Stary, przepalony olej nie ma takich właściwości jak świeży. Nie chroni silnika, a co za tym idzie naraża go na uszkodzenia. A pamiętajmy, że silnik to serce samochodu! Jeżeli się popsuje, to trzeba zacząć rozważać albo bardzo poważne i drogie naprawy, albo złomowanie.
Wymiany oleju, również można dokonać w serwisie, po uprzednim zarezerwowaniu terminu na effectserwis.pl.
Diagnostyka komputerowa
Nie jest to oczywista sprawa. Nie ma sensu robić regularnych badań diagnostycznych w określonych odstępach czasu. Nie ma żadnych zasad, które regulowałyby częstotliwość tej czynności. Nie ma sensu robić tego, gdy wszystko jest w porządku i nic nie niepokoi kierowcy.
Jeżeli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, co do pracy silnika, to należy je niezwłocznie sprawdzić. Niepokojące powinny być problemy z rozruchem, gorsze osiągi, czy nierówna praca na tzw. luzie. Sprawdzenia wymagają też wszystkie kontrolki, które się zapalają. Nawet jeśli nie świecą one stale, mogą być dowodem awarii elektrycznej.
Diagnostyka komputerowa to proste i szybkie badanie, które daje świetne efekty. Polega na podpięciu komputera do samochodu. Ważne jednak, by serwis miał na wyposażeniu odpowiednie oprogramowanie dla danej marki. Informacja o kodzie błędu zostaje wyświetlona na ekranie monitora. Później, pozostaje już tylko naprawa.