Teoretycznie sprawa jest bardzo prosta – do wiercenia w betonie potrzebna jest nam wiertarka i wiertło. Jednak w praktyce jest to zadanie o wiele trudniejsze. Wiercenie otworów w betonie wymaga nie tylko dobrze dobranego sprzętu, ale przede wszystkim – zachowania odpowiednich zasad, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania urządzeń wykorzystywanych w procesie wiercenia.
Uważaj na obroty
Żeby wywiercić otwory w betonie, nie wystarczą najszybsze obroty. Wręcz przeciwnie – powinny być one stosunkowo małe. Im twardszy materiał do przewiercenia, tym mniejsze obroty musimy zastosować. W przeciwnym razie (w najlepszym wypadku) łatwo zniszczymy wiertło. Może się tez okazać, że z biegiem czasu zniszczymy w ten sposób całą wiertarkę. Czasami wiercenie otworów warto zlecić profesjonalistą takim jak http://wierceniebetonu.com/.
Zaklinowane wiertło? Uważaj!
Jeśli podczas pracy (zwłaszcza dotyczy to betonu) Twoje wiertło zaklinowało się, koniecznie musisz wyłączyć całą wiertarkę. Jeśli tego nie zrobisz, zbyt duże natężenie prądu płynącego przez uzwojenie silnika wiertarki w krótkim czasie spali cały silnik, co będzie wiązało się z koniecznością wyrzucenia sprzętu. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ podczas wiercenia otworów w betonie bardzo często dochodzi do takich sytuacji.
Olej chłodzący to podstawa!
Wiercenie otworów w betonie generuje ogromne ilości ciepła. Nic w tym dziwnego – wysokie obroty w połączeniu z bardzo twardym materiałem i sporą siłą docisku przedkładają się na niesamowitą siłę tarcia. Dlatego warto co jakiś czas chłodzić powierzchnię wiertła, najlepiej specjalnym olejem chłodzącym. Jeśli tego nie zrobimy, wiertło z biegiem czasu zapiecze się i straci swoje specyficzne właściwości, co przełoży się na konieczność jego wyrzucenia.
Osłabiasz konstrukcję = działasz na własne ryzyko!
Jeśli wiercisz w betonie, to bardzo prawdopodobne jest, że wiercisz w ścianie nośnej budynku. Uważaj więc na to co robisz! Zbyt duża ilość wykonanych otworów może w dalszej perspektywie osłabić ścianę nośną. Przełoży się to oczywiście na jej częstsze pękania i w konsekwencji – nawet na jej zniszczenie. Dlatego koniecznie skonsultuj się z architektem bądź innym specjalistą, zanim wykonasz dużo otworów w betonowych ścianach nośnych.
Zabezpieczenie sprzętu to jedno. Pamiętaj też o własnym bezpieczeństwie.