By zimą cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu dobrze zatroszczyć się o opał trochę wcześniej. Zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem nie tylko zaoszczędzą niepotrzebnych nerwów w sezonie grzewczym, ale też pozwolą zakupić węgiel lepszej jakości.
Kiedy jest najlepszy moment na zakup węgla
Węgla i koksu nie warto kupować zimą. W szczycie sezonu ceny koksu i węgla są zwykle najwyższe, ale to nie jest największy problem. Zimą gdy mrozy zaatakują z pełną mocą nierzadko pojawią się problemy z dostępnością opału. Gdy zapasy węgla się kończą można się zestresować w sytuacji kiedy dostawa węgla możliwa jest dopiero za kilka dni. Często w takim okresie trzeba się też godzić na zakup węgla o gorszych parametrach.
Choć nie jest to oczywiste to najlepszy moment na zakup opału jest latem, i to nie tylko ze względu na korzystne ceny koksu i węgla. Przede wszystkim kupowany w tym czasie węgiel jest najlepszej jakości, bo jest po prostu suchy. Dotyczy to zarówno węgla workowanego, jak i tego sprzedawanego luzem.
Jakie parametry są ważne przy zakupie węgla
Kupując węgiel zwykle zwraca się uwagę na jego kaloryczność czyli efektywność energetyczną. Im wyższa kaloryczność tym mniej węgla trzeba spalić by nagrzać tę samą powierzchnię. Zwykle im droższy węgiel czy koks tym wyższa cena, ale nie zawsze, dlatego warto zawsze sprawdzać ten parametr.
Kupując zwłaszcza węgiel workowany trzeba weryfikować wilgotność węgla. Ten parametr zależy nie tylko od sposobu i warunków przechowywania, ale także od dbałości podczas procesu wydobycia i pakowania. Zawilgocony węgiel będzie miał zawsze niższą efektywność energetyczną, bo część wytwarzanej podczas spalania energii będzie musiał zużyć na odparowanie wody.
Przy zakupie węgla do piecu z automatycznym podajnikiem trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr. Ważne jest jego rozdrobnienie, powinno być dobrane stosownie do wymogów posiadanego urządzenia.
Komu worek węgla
Węgiel workowany ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze taki sposób przechowywania sprawia, że dużo łatwiej jest dbać o porządek. Po drugie worek węgla tak łatwo nie zamoknie. Dzięki temu można go przechowywać nawet na dworze, ważne by pod zadaszeniem, które będzie takie worki chronić przed deszczem. Od strony podłoża też dobrze jest zabezpieczyć węgiel przed wilgocią, kładąc worki węgla np. na drewnianej palecie. Taka wygoda jednak kosztuje, węgiel workowany jest zwykle droższy.