Skip to content Skip to footer

Z czego powinien składać się zestaw profesjonalnych noży kuchennych?

Z czego powinien składać się zestaw profesjonalnych noży kuchennych?

Noże mają swoją bogatą historię, towarzysząc ludziom przez tysiąclecia jako narzędzia i broń. Wykonane ze szlachetnego kruszcu ze zdobionymi rękojeściami, stawały się skarbami rodowymi i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Część z tych, które zachowały się do dziś, można oglądać w muzeach.

Obecnie noże kojarzone są głównie z narzędziami kuchennymi i pełnią szereg funkcji. Służą m.in. do krojenia, siekania, szatkowania, obierania i filetowania. Przy tak szerokim zastosowaniu jeden nóż nie wystarczy, potrzebny jest zestaw profesjonalnych noży kuchennych.

Najczęściej zestaw domowego szefa kuchni tworzą profesjonalne noże kuchenne, w skład których wchodzą:

– Noże szefa kuchni – mają ostrze o długości około 20-25 cm. Służą do krojenia mięsa i warzyw. Linia ostrza znajduje się poniżej linii rękojeści, dzięki czemu podczas szatkowania palce nie uderzają o deskę do krojenia.

– Noże santoku – to japońska wersja noży szefa kuchni, o nieco krótszym ostrzu. Pełnią taką samą funkcję jak noże szefa kuchni. Dobrze kroi się nimi zwłaszcza warzywa, dlatego często wybierane są przez wegetarian.

– Noże uniwersalne – są to nieco mniejsze noże szefa kuchni, które dobrze radzą sobie z krojeniem warzyw, a nieco gorzej z mięsem czy obieraniem warzyw. Są dobrym wyborem dla osób, które rzadko gotują.

– Tasaki – mają charakterystyczne, prostokątne ostrze. Służą do krojenia dużych kawałków mięsa, nawet z kością. Stasowane są zwłaszcza w kuchni, w której często przygotowuje się wołowinę, wieprzowinę czy jagnięcinę.

– Noże do chleba – mają ząbkowane ostrze, dzięki któremu można przeciąć twardą skórkę pieczywa, jednocześnie go nie zgniatając.

– Nożyki do obierania warzyw – są małe i mają zwężające się ostrze, dzięki czemu spełniają funkcję obieraczki.

– Noże do krojenia serów – dzielą się na: noże do miękkich i noże do twardych serów. Noże do miękkich serów najczęściej mają ząbkowane ostrze oraz otwory w klindze, dzięki którym nie przykleja się do niej miękki ser. Noże do twardych serów mają szerokie, masywne ostrze i długi trzonek.

– Noże do pomidorów – są małe i służące do krojenia miękkich warzyw oraz owoców. Mają ząbkowane ostrze, a zakończone są dwoma małymi ostrzami, dzięki którym łatwo można wyciąć gniazda nasienne.

– Noże do filetowania ryb – charakteryzują się długim i wąskim ostrzem, dlatego sprawdzają się przy cięciu miękkiego mięsa.

– Noże do sushi – te tradycyjnie produkowane są z wysokiej jakości stali węglowej. Jednak w Europie najczęściej używa się noży ze stali nierdzewnej. Ostrzeże noży do sushi jest bardzo długie – około 27 cm i zaostrzone jest tylko z jednej strony, co pozwala na precyzyjne krojenie kawałków surowej ryby do sushi i sashimi.

Nóż ze stali nierdzewnej czy ceramiczny?

Profesjonalne noże kuchenne kojarzy się przede wszystkim z wysoką jakością stali nierdzewnej. Coraz częściej można jednak spotkać noże ceramiczne, które mają swoich zwolenników ze względu na wyjątkową ostrość i twardość, a przy tym nie tępią się tak szybko jak noże stalowe. Ale mają też swoją wadę, są niestety kruche. Upuszczony nóż ceramiczny może łatwo się potłuc. Nie nadają się także do krojenia mrożonych produktów lub kości.

Niewskazane jest mycie ich w zmywarce, czego zresztą nie lubi większość noży, ale za to łatwo czyszczą się ręcznie, wystarczy tylko spłukać je pod bieżącą wodą.

Ostrzenie noży

Noże stalowe używane w domowej kuchni wystarczy ostrzyć raz na kilka tygodni. Służy do tego ostrzałka, najlepiej żeby była dobrej jakości, np. tego samego producenta co nóż.

Ceramiczne noże, choć tępią się znacznie wolniej to też trudniej je naostrzyć. Zwykle wymagane jest oddanie noża do specjalisty.

Profesjonalne noże kuchenne warto regularnie oddawać do ostrzenia, ponieważ dzięki temu przedłuża się im życie.

Profesjonalne noże kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl